Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Karol Korn : budowniczy miasta / red. Dorota Wiewióra, Bielsko-Biała : Oficyna Drukarsko-Wydawnicza Akant 2016

Niewielka książka wydana z okazji 110. rocznicy śmierci Karola Korna, architekta i projektanta ponad 60 budynków w Bielsku i Białej. Zawiera artykuł prof. Ewy Chojeckiej, która proponuje w nim niezwykły spacer szlakiem obiektów stworzonych przez tego niezwykłego budowniczego na tle historyczno-kulturowym ówczesnego Bielska. Druga część publikacji, autorstwa dr Ewy Janoszek, przybliża biografię Korna oraz losy jego rodziny (rodziców, braci, spadkobierców). Podaje też fakty historyczne związane z działalnością biura architektonicznego oraz opisuje sensację, wywołaną w mediach w 1881 r., dotyczącą zarzutów architekta Ludwiga Schöne z Wiednia, który podważył autorstwo projektu bielskiej synagogi. W książce znajdziemy również chronologiczny wykaz obiektów wykonanych przez Korna, a także fotografie i projekty budynków. Uważni czytelnicy dowiedzą się, jaki numer telefonu miała firma bielskiego architekta oraz przeczytają historię brata Korna, okradzionego z angielskiej zapalniczki i egipskich cygar. Te i inne ciekawostki z życia bielskiego budowniczego wprowadzą nas w meandry dziejów rodziny Kornów.

Elżbieta Kontny, Tomasz Szybisty, Korpus witraży z lat 1800-1945 w kościołach rzymskokatolickich metropolii krakowskiej i przemyskiej, t. 3 : Diecezja bielsko-żywiecka, Kraków : Imedius 2015

Publikacja prezentująca różnorodność witraży kościołów i kaplic z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Swoją oryginalnością stanowią swoisty fenomen z punktu widzenia rzemiosła szklarskiego i sztuki witrażowej. Piękne fotografie uwzględniające detale ikonograficzne stały się bazą do omówienia historycznego, kompozycyjnego i znaczeniowego zestawionych witraży. Książka ma charakter katalogowy. Wyszczególniono w niej obiekty sakralne z podziałem na dekanaty. Każdy z nich został krótko omówiony pod względem przynależności administracyjnej, historii oraz, co najważniejsze, stylu wykonania witraży, ich wymiarów, sygnatur i inskrypcji. Czytelnik znajdzie też informacje o architektach, wytwórniach i zasobach witrażowych w diecezji z okresu XIX i XX w. Najstarszy z nich znajduje się w Kętach, w kaplicy sióstr Zmartwychwstanek i nosi tytuł Narodziny św. Jana Chrzciciela. Te i inne perełki sztuki witrażowej poszerzą wiedzę wszystkich zainteresowanych, a książka stanie się cennym źródłem, do którego warto powracać.

Akwakultura, rybactwo i turystyka w Żabim Kraju : Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Żabi Kraj”/ red. Ewa Machej, Skoczów : Stowarzyszenie LGR Żabi Kraj 2011

Żabi Kraj to nazwa obszaru położonego na Śląsku Cieszyńskim, obejmującego siedem gmin, zdominowanych przez stawy hodowlane, podmokłe łąki i różnorodne przyrodniczo tereny, tworzące specyficzne warunki i mikroklimat miejsca. W 2009 r. w celu lokalnej współpracy międzyregionalnej nad strategią rozwoju tych obszarów zostało powołane Stowarzyszenie LGR, którego zadania, cele i działalność mają wesprzeć sektor rybołówstwa, promocji i turystyki Żabiego Kraju. Publikacja prezentuje historię powstania organizacji, jej dążenia w zakresie gospodarczym, społecznym i publicznym. Zawiera krótką historię rybactwa Śląska Cieszyńskiego oraz charakterystykę poszczególnych gmin członkowskich, opisując ich walory geograficzne i kulturowe. Przedstawia także gospodarstwa agroturystyczne, podmioty związane z tradycją hodowli ryb oraz nowe perspektywy i możliwości wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej. Książka może posłużyć jako przewodnik nie tylko po „krainie utopca”, ale także w organizowanych przez Stowarzyszenie LGR kampaniach promocyjnych, piknikach, konkursach rybackich i wystawach.

Włodzimierz Fehler, Karina Paulina Marczuk, Polityka Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego : uwarunkowania – realizacja – wyzwania w drugiej dekadzie XXI wieku, Warszawa : Difin 2015

Od ponad 50 lat Unia Europejska, jej instytucje i państwa członkowskie propagują i zapewniają wolność i bezpieczeństwo swoim obywatelom. Każdy Europejczyk może dzisiaj mieszkać, uczyć się i pracować nie tylko w swoim kraju, ale w dowolnym państwie europejskim. Wieloletnie programy działań okazały się dobrą, pragmatyczną podstawą do zacieśniania współpracy operacyjnej na arenie międzynarodowej, jednak w obecnych czasach potrzebne jest szersze porozumienie w zakresie wizji i celów dla bezpieczeństwa wewnętrznego UE. Największe zagrożenia dla Europy wynikają z terroryzmu, przestępczości zorganizowanej, transgranicznej, cyberprzestępczości, przemytu narkotyków, ale również spowodowane są klęskami żywiołowymi czy awariami przemysłowymi. Niniejsza pozycja przedstawia politykę UE w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, jej uwarunkowań i realizacji, które stały się wyzwaniami w drugiej dekadzie XXI w. Wśród adresatów znajdą się zarówno czytelnicy, dla których omawiana tematyka jest bliska i stanowi przedmiot badań, jak również grono osób pragnących szerzej poznać zmiany zachodzące dzisiaj w UE na płaszczyźnie bezpieczeństwa wewnętrznego.

 

Azar Hafizi, Czytając Lolitę w Teheranie, Warszawa : Świat Ksiązki, 2005.

Autobiograficzna książka Azar Nafizi pisana w formie pamiętnika opowiada o życiu wykładowczyni literatury amerykańskiej i jej studentek w burzliwym okresie rewolucji islamskiej Chomeiniego w Teheranie. Poznajemy przejmującą historie Iranu na przestrzeni lat 80 –tych i 90 – tych, kiedy to w wyniku rewolucji drastycznie ograniczono prawa kobiet. Kobiety irańskie zgodnie z wprowadzonym prawem szariatu zostały ubezwłasnowolnione przez władze, nakazano im noszenie specjalnych chust (hidżab), utrudniono dostęp do edukacji i odebrano możliwość swobodnego decydowania o swoim losie m.in. w kwestii małżeństwa.

Główna bohaterka i jej studentki spotykają się na klubie czytelniczym, gdzie prowadzą dyskusje nad kluczowymi dziełami literatury amerykańskiej m.in. Lolitą V. Nabokova, Wielkim Gatsbym F. Scott Fitzgeralda i Daisy Miller H. Jamesa. To piękna książka o miłości do literatury, o kobietach kochających literaturę amerykańską, które właśnie dzięki światu literatury, rozwijającemu w nas wyobraźnię i empatię, odnajdują własną drogę sprzeciwu i obrony przed opresją totalitarnej władzy Chomeiniego. To także przejmująca książka o odwadze i o dylematach związanych z życiem w kraju totalitarnym, hołd wobec dzielnych kobiet irańskich, ich woli walki o wolność i przetrwanie.

Joanna Opiat-Bojarska, Gdzie jesteś Leno ?, Zakrzewo : Replika, cop., 2016.

Tytułową bohaterkę poznajemy w dyskotece, w piątkowy wieczór, gdzie z przyjaciółmi świętuje zdany egzamin. Lena jest śliczną, młodą dziewczyną, świetną studentką, ma przystojnego chłopaka i dobre relacje z matką. Niestety, dla nas, tutaj historia Leny się kończy, jest z nami jeszcze chwilę po wyjściu z imprezy a potem…ślad się po niej urywa. Wiemy, że była skrycie obserwowana, wiemy, że pokłóciła się z chłopakiem… Śladem dziewczyny podążają detektywi Burzyński i Majewski, jednocześnie swoje prywatne śledztwo wszczyna zrozpaczona Dorota, matka Leny.

Maria Czubaszek, Nienachalna z urody, Warszawa : Prószyński Media, 2016.

Ostatnia książka, w której autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie, dzieciństwie, ludziach których spotkała w życiu, a także komentuje otaczającą ją rzeczywistość. Robi to z właściwym sobie poczuciem humoru i dystansem do siebie. Można Pani Marii nie lubić za jej poglądy, ale nie sposób odmówić jej szczerości i odwagi w byciu po prostu sobą.

Romuald Romański, Wojny kozackie, Warszawa : Bellona cop., 2012.

Autor ze znaną sobie swadą i znajomością źródeł ukazuje nam obraz początków powstania Chmielnickiego, które było dla Rzeczypospolitej największą tragedią w dziejach.
Wojny kozackie to druga część trylogii o Kozaczyźnie Romualda Romańskiego, historyka zajmującego się tym okresem. Romański opisuje w swej książce pierwszy rok zmagań Rzeczpospolitej z Kozakami, jej straszliwe porażki pod Żółtymi Wodami, Korsuniem i Piławcami ”hańba plugawiecka”, gdzie armia Rzeczpospolitej praktycznie przestała istnieć, a hetmani znaleźli się w niewoli.

Autor w bezlitosny sposób, z szacunkiem dla źródeł, obnażył bezradność ówczesnej armii Rzeczypospolitej. Zapraszam do lektury.

Hanya Yanagihara, Małe życie, Warszawa, Grupa Wydawnicza Foksal – W.A.B., 2016.

Historia czterech przyjaciół z Nowego Jorku – architekta, prawnika, aktora i malarza – mówi o wielkiej przyjaźni, niewyobrażalnym cierpieniu i przerażającej mocy pamięci. Traumatyczne dzieciństwo jednego z nich, Jude'a, rzuca cień nie tylko na jego życie, ale i wszystkich jego bliskich. Tajemnica, którą w sobie nosi, okazuje się być potężniejsza niż sukces, dobroć, wreszcie miłość, niespodziewana, cudowna, taka, która wszystko odmienia, a jednak nikogo nie potrafi ocalić.

Lektura tej powieści nie należy do lekkich, łatwych ani przyjemnych. Ale Małe życie przywraca wiarę w moc opowieści, której można oddać się bez reszty i która jeszcze długo po odłożeniu książki na półkę zostawia w czytelniku ślad. To więcej niż książka – to doświadczenie. Prowadzi nas niespiesznie, acz nieubłaganie przez pełne spektrum emocji: ból i destrukcja mieszają się z ciepłem, nadzieją i wiarą w człowieka. Jak w życiu.

 

Philip Roth, Amerykańska sielanka, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2015

„ Jej postać była postacią boga, jej postępowanie było jak u boga; czyniła wszystkie rzeczy jak bóg i jej wspaniałość była niczym wspaniałość boga…”- fragment mitu o boskich narodzinach pochodzący ze świątyni Hatszepsut w Deir el- Bahari.

Philipa Rotha nie trzeba nikomu przedstawiać, ale jego powieść Amerykańska sielanka zyskała w Polsce szersze grono odbiorców dopiero za sprawą ekranizacji z 2016 r. pod tym samym tytułem. W 1998 r. zdobyła Nagrodę Pulitzera. Opowiada historię Szweda Levova, amerykańskiego Żyda, który jednocześnie staje się uosobieniem amerykańskiego snu. Utalentowany sportowiec, dziedzic znakomicie prosperującej fabryki rękawiczek żeni się z byłą Miss New Jersey. Idealne życie obraca się w gruzy, kiedy ich nastoletnia córka, przeciwniczka wojny w Wietnamie, dokonuje zamachu bombowego, w którym ginie człowiek...

Amerykańska sielanka jest rozliczeniem z obietnicami XX wieku: dostatniego, spokojnego życia, indywidualnego sukcesu, spełnienia, jakie daje życie rodzinne. To mądra, uniwersalna opowieść o wielkiej historii wkradającej się w jednostkowe losy i chaosie, który jest nieodłączną cząstką ludzkiego doświadczenia.