Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

Gościem czwartkowego spotkania (22.09.2016r.) w Saloniku Literackim Książnicy Beskidzkiej był Piotr Zemanek – poeta, bard, autor wydanego w 2014 roku zbioru wierszy pt. Południk Greenwich, nagrodzonego w II edycji konkursu im. Henryka Berezy.

Piotr Zemanek bielszczanin z krwi i kości, jest laureatem około dwustu konkursów poetyckich, publikował w ponad stu antologiach i w wielu czasopismach literackich. Jego twórczość była doceniana na konkursach poetyckich i wielokrotnie nagradzana.

Czwartkowe spotkanie było spotkaniem jubileuszowym – poeta świętował bowiem trzydziestolecie debiutu poetyckiego. A debiutował w 1986 roku na łamach Bielskiego Informatora Kulturalnego wierszem Podbeskidzki pejzaż. I właśnie tym wierszem Piotr Zemanek rozpoczął swój wieczór autorski, podczas którego poezja przeplatała się z subtelnymi dźwiękami muzyki, a wzruszeniom nie było końca. Spotkanie poprowadziła Katarzyna Ruchała. Zgromadzeni goście dowiedzieli się, jak tworzy się poezję, czy każdy może być poetą, czym jest prawdziwa poezja i jakie kryteria stosuje się oceniając poezję. Przezwyciężając chwilowe onieśmielenie, goście chętnie rozpoczęli dyskusję na temat twórczości jubilata i poezji w ogóle.
Spotkanie zakończył recital Piotra Zemanka.