Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

16. listopada w Książnicy Beskidzkiej odbyło się spotkanie pt. Nie tacy poeci straszni…, tym samym biblioteka zainaugurowała cykl spotkań, których celem jest zapoznanie bielszczan między innymi z twórczością poetów, od lat mieszkających i tworzących w naszym mieście. Cykliczne debaty mają także służyć refleksji nad kondycją poezji, słowa, rolą poety we współczesnym świecie. Mają zachęcić słuchaczy do poszukiwań i do sięgania po poezję, która wydaje się być zapomniana, zagłuszona wrzaskiem współczesnego świata.

Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali: Krystyna Krzyżanowska-Nastulczyk, Franciszek Nastulczyk, Agnieszka Marek, Piotr Zemanek, Mirosław Bochenek. Mistrzem ceremonii był Juliusz Wątroba, poeta, satyryk, gawędziarz, którego ironiczne poczucie humoru jest powszechnie znane. Podczas spotkania zachęcał on swoich kolegów po fachu do opowiedzenia o sobie, o swojej twórczości, do podzielenia się z zebranymi gośćmi refleksją, co dla nich, jako twórców, jest ważne. Co skłania ich do sięgania po pióro. Każdego z poetów inspiruje coś innego: słowo, natura, człowiek. Każdy w otaczającym świecie dostrzega rzeczy widziane tylko przez niego. I o tym piszą. Bawią się słowem, znaczeniami, piszą o ludziach, także tych, którzy odeszli (Agnieszka Marek przeczytała swój piękny wiersz poświęcony zmarłej romskiej poetce, Bronisławie Wajs-Papuszy), o emocjach.

Po zakończonym spotkaniu był czas na indywidualne rozmowy z poetami, wspólne zdjęcia, autografy.

Pierwsze spotkanie Nie tacy poeci straszni… cieszyło się dużym zainteresowaniem, a wszystkich, którym bliska jest poezja zapraszamy na kolejne spotkania.