Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

14 marca 2017 roku w Książnicy Beskidzkiej odbył się wernisaż wystawy prac Jarosława Gewinnera BLACK & COLOUR. Na spotkanie z młodym, bielskim artystą przybyło wiele osób wśród nich przyjaciele artysty, najbliżsi i ci, dla których sztuka nie jest obojętna.

Licznie zebranych gości powitał dyrektor Książnicy Beskidzkiej, Bogdan Kocurek który w kilku słowach przybliżył postać artysty. Następnie głos zabrał bohater wieczoru opowiadając o sobie, swoich fascynacjach malarskich, artystach, którzy są dla niego inspiracją. Jarosław Gewinner jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego filia w Cieszynie, na którym to w 2006 roku uzyskał tytuł magistra sztuki z malarstwa. Jego twórczość jest zróżnicowana. Jak sam przyznał składają się na nią obrazy olejne, akwarele, ale i rysunki graficzne. Na pytanie, jak tworzy czy ma jakiś plan, czy wykonuje uprzednio szkice swoich prac odpowiedział, że nic takiego nie jest mu potrzebne. Siada przed czystą kartką lub płótnem i, bez żadnych wcześniejszych przygotowań, przelewa na nie swoje artystyczne wizje. Przyznał, że niewyczerpanym źródłem inspiracji jest dla niego twórczość impresjonistów i surrealistów. I rzeczywiście widać to w jego pracach. Surrealistyczne grafiki pełne są dziwnych postaci, zwierząt, wyglądających zza drzew, miejsc nie z tej ziemi. Oglądający może mieć skojarzenia z surrealistycznymi pracami Joana Miró czy Salvadora Dali. Na fantastyczny świat Gewinnera składają się krajobrazy, postacie, zwierzęta, ludzie. Wszystko to jest bardzo oniryczne, a oglądający może czuć się jak Alicja w Krainie Czarów, dostrzegając coraz to nowe elementy. Artysta mówił, że „w każdej ze swoich prac ukrywa elementy symboliki i zakodowanych znaczeń.” Zatem każdy, kto ogląda jego obrazy dostrzegać będzie coś innego, jakiś inny detal przykuje jego uwagę.

Wśród prac prezentowanych w galerii Książnicy Beskidzkiej znalazły się i takie, które zadowolą gusta tych, którzy ponad eksperyment przekładają malarstwo tradycyjne. Są to olejne i akrylowe pejzaże, pełne kolorów, tchnące optymizmem i radością.

Wernisaż wystawy uświetnił występ Beaty Przybytek, znanej bielskiej artystki jazzowej, której talent został doceniony nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. Artystka wykonała kilka utworów, w tym i takie, które znajdą się na jej nowej płycie.

Prace Jarosława Gewinnera można oglądać w Książnicy Beskidzkiej do 31 marca.