Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

Książnica Beskidzka uroczyście uczciła przypadające na dzień 11 listopada Święto Niepodległości. We środę 8 listopada w bielskiej bibliotece odbył się koncert poetycko- muzyczny Niebo złote Ci otworzę… w wykonaniu Artura Gotza, aktora i wokalisty młodego pokolenia. Tytuł recitalu to fragment utworu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, do którego muzykę skomponował Zygmunt Konieczny. Koncert był porywającym muzycznym wykonaniem wierszy Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Bolesława Leśmiana, Andrzeja Bursy. Zebrani goście mogli wysłuchać także poruszającej interpretacji Pamiętników
z Powstania Warszawskiego Mirona Białoszewskiego, fragmentów Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Nie zabrakło także utworów Marka Grechuty czy Agnieszki Osieckiej.

W tym dniu wręczone zostały także nagrody zwycięzcom konkursu Test wiedzy o Józefie Piłsudskim, zorganizowanym przez Książnicę Beskidzką w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Test skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Pierwsze miejsce zdobył Wiktor Płonka z III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej, drugie – Adam Pudełko z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej, trzecie – Mateusz Rajwa z VI LO im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Tytuł Najlepszy wynik osiągnięty przez podopiecznych otrzymała Izabela Podlewska-Lasler z III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego. Tytuł Najlepszy wynik osiągnięty przez uczniów otrzymało III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego

We czwartek 9 listopada wszyscy, którzy interesują się historią Polski mogli wysłuchać wykładu Piotra Wdowiaka pt. Dziedzictwo ideowe Marszałka na tle koncepcji Polaków na Litwie w przeddzień niepodległości Orła i Pogoni. Piotr Wdowiak jest również autorem wystawy pt. Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość, którą można oglądać w Książnicy Beskidzkiej do 26 listopada.

Zaprezentowany program przygotowany został przez Książnicę Beskidzką w ramach grantu Literacki Orient Express dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.