Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

W poniedziałek 20 listopada w Książnicy Beskidzkiej odbyło się spotkanie z Jakubem Ćwiekiem, pisarzem i publicystą, autorem wszechstronnym, odnajdującym się w różnych gatunkach literackich. Debiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań Kłamca, w których głównym bohaterem jest Loki – mitologiczne bóstwo nordyckie, patron oszustów i kłamców. W opowiadaniach Ćwiek zgrabnie przeplata motywy mitologiczne z tymi znanymi z kultury chrześcijańskiej. Cykl o Lokim doczekał się kontynuacji, a także wydania komiksowego. Jakub Ćwiek jest także autorem powieści z pogranicza horroru i kryminału Liżąc ostrze.

W bielskiej bibliotece Jakub Ćwiek mówił nie tylko o swojej twórczości, ale i o pasjach. Niewątpliwie należy do nich klasyczny rock, o którym może opowiadać godzinami. Z czytelnikami podzielił się także informacją o swoich ulubionych serialach telewizyjnych, które, według niego, mogą zachwycać kunsztowną formą i bogactwem treści.

Ćwiek krytycznie podchodzi do napisanych przez siebie tekstów – złe natychmiast są niszczone, nawet, jeśli kosztowały wiele godzin pracy. Uważa, że najgorsze dla pisarza jest, gdy tekst nie wzbudza u czytelników żadnych emocji, pozostawiając ich obojętnymi. Według niego książka powinna skłaniać nie tylko do refleksji, ale do konstruktywnej dyskusji. Takie właśnie są opowiadania z tomu Gotuj z papieżem.

Na premierę czeka kolejna książka pisarza, historia o Zawiszy Czarnym. Miłośnicy twórczości pisarza na pewno się nie zawiodą.

Spotkanie z Jakubem Ćwiekiem zostało zorganizowane w ramach programu Bielsko-Bialski (po)ciąg do literatury dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.