Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

15 stycznia 2018 roku w Książnicy Beskidzkiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Klapki dla Gambii połączone ze spotkaniem z dr Maciejem Kalarusem, literaturoznawcą, kulturoznawcą, podróżnikiem.

Maciej Kalarus jest wykładowcą na bielskiej Akademii Techniczno- Humanistycznej, prowadząc zajęcia z zakresu literatury i kultury polskiej. W czasie wolnym od zajęć dydaktycznych podróżuje. Odwiedził już ponad 100 krajów. A zaczął od najbliższego otoczenia. Poznał najpierw Polskę, później Europę, a obecnie zapuszcza się w coraz bardziej odległe regiony świata, konfrontując wyobrażenia z realiami życia.

Maciej Kalarus jest również opiekunem Koła Naukowego Horyzont działającego przy bielskiej ATH. To właśnie tam w ubiegłym roku powstał pomysł zebrania klapek dla dzieci w Gambii. Dlaczego Gambia? Jest to najmniejszy i jeden
z najbiedniejszych krajów w Afryce. Ponadto, jak mówił dr Kalarus, stosunkowo „łatwo” dotrzeć tam samochodem terenowym. Zebrano ok. 680 par klapek, które dr Kalarus rozdał gambijskim dzieciom. Może się wydawać, że coś tak zwykłego jak klapki nie jest produktem pierwszej potrzeby dla kogoś, kto urodził się
w jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Nic bardziej mylnego. Dla dzieci, które często codziennie muszą pokonywać pieszo duże odległości, obuwie jest bardzo ważne – chroni między innymi przed skaleczeniami, których konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Wystawa prezentowana w Książnicy Beskidzkiej jest udokumentowaniem całej akcji, która przyniosła wiele dobrego. W trakcie spotkania w bielskiej bibliotece Maciej Kalarus ciekawie i barwnie opowiadał o swoich doświadczeniach, z podróży afrykańskimi bezdrożami, o emocjach jakie towarzyszyły spotkaniom z małymi Gambijczykami. Zapowiedział również kontynuację projektu.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.