Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

11 kwietnia w Książnicy Beskidzkiej odbyło się spotkanie z Remi Horn Jakubowskim, dziennikarzem, scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych, autorem książki pt. Chiny. Imperium herbaty.

Gość bielskiej biblioteki ukończył historię oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestniczył w wielu międzynarodowych konferencjach poświęconych dialogowi międzykulturowemu, a także ochronie światowego dziedzictwa natury. Jest zwolennikiem dialogu pomiędzy kulturą Wschodu i Zachodu. W kręgu jego zainteresowań znajduje się problematyka gospodarki i kultury państw Azji południowo-wschodniej i Oceanii. Remi Horn Jakubowski jest pomysłodawcą i inicjatorem powołania Stowarzyszenia Kultury Herbaty.

W Książnicy Beskidzkiej nie tylko mówił o podróżach, fascynacji kulturą Wschodu, ale także opowiedział o swojej największej pasji – herbacie. Zebrani goście mogli dowiedzieć się jak prawidłowo parzy się herbatę zieloną, a jak czarną. Jakie właściwości zdrowotne ma jeden z najpopularniejszych napojów świat, od jak dawna herbata gości na polskich stołach.

Prelekcję poprzedziła projekcja filmu dokumentalnego pt. Chiny: kolebka herbaty. Film jest fascynującą opowieścią o ludziach, których losy często od pokoleń splecione są z uprawą herbaty i jej sprzedażą. W Chinach herbata to nie tylko napój, ale i styl życia. Poprzez opowieść o herbacie Remi Horn Jakubowskiego przybliża Europejczykom kulturę i historię Chin.