Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

25 września gościem Książnicy Beskidzkiej był podróżnik Arkady Radosław Fiedler, wnuk wydawcy Antoniego Fiedlera, syn podróżnika i przyrodnika Arkadego Fiedlera.

Arkady Radosław Fiedler z wykształcenia jest nauczycielem, ale to podróże stały się jego pasją i sposobem na życie. Wspólnie z ojcem kilkakrotnie podróżował do Azji, Afryki i obu Ameryk. Po jego śmierci samotnie ruszył do Peru, Ekwadoru, Boliwii i Meksyku, a swoje doświadczenia, spostrzeżenia zawarł w kilku książkach.

Jest współtwórcą i współwłaścicielem Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera.

Na spotkaniu w Książnicy Beskidzkiej Arkady Radosław Fiedler opowiedział o swojej najnowszej książce pt.: Sumienie Amazonii. Książka jest zapisem ostatniej podróży Fiedlera, dziennikiem wyprawy śladami Arkadego Fiedlera seniora sprzed 80 lat. Fiedler ruszył w te ciągle dzikie rejony Ameryki Południowej, by pokazać światu niepowtarzalne piękno tego rejonu, nieprzemijającą moc natury, dla której największym zagrożeniem jest człowiek. Jak sam pisał, las amazoński to nie tylko miliardy drzew, zwierząt i owadów, ale także czysta metafizyka z całym jej bogactwem przeżyć i doświadczeń. Licznie zebrani pasjonaci podróży i twórczości Fiedlera mogli dowiedzieć się jak należy przygotować się do wyprawy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę gromadząc ekwipunek, w jakim miejscu najbezpieczniej rozbić namiot i jak go zabezpieczyć przed nieproszonymi gośćmi. Fiedler podkreślił, że najważniejsze jest pokora i szacunek do przyrody, a także nieustanna uwaga, która może uchronić podróżnika przed przykrymi konsekwencjami zetknięcia się choćby z „niewinnymi” mrówkami.

Po spotkaniu był czas na autografy i chwile indywidualnej rozmowy.
Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury