Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

Polska świętuje 100-lecie odzyskania Niepodległości. Z tej okazji dyrektor Bogdan Kocurek wraz z delegacją z Książnicy Beskidzkiej na zaproszenie dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Szolnok w dniu 13 listopada br. uczestniczył w obchodach, które przygotował Szolnocki Samorząd Narodowości Polskiej, Klub Polsko-Węgierski we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Szolnok.

Współpraca Książnicy Beskidzkiej oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Szolnok trwa nieprzerwanie od 2005 roku. Wspólnie podejmowanych jest wiele inicjatyw, których celem jest budowanie kontaktów, przekazywanie wiedzy na temat kultury, historii naszych narodów we wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Tym razem przygotowana została niezwykle wzruszająca uroczystość upamiętniająca 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, która rozpoczęła się od odśpiewania hymnu polskiego, a następnie węgierskiego przez uczestników zgromadzonych wokół polskiej flagi. Głos zabrał Burmistrz miasta Szolnok, a następnie przewodniczący Samorządu Polskiego, którzy skierowali wiele ciepłych słów pod adresem Polski i Polaków. O zabranie głosu poproszony został Bogdan Kocurek, dyrektor Książnicy Beskidzkiej, który swoją wypowiedź do zgromadzonych rozpoczął od słów "... chciałbym prosić na chwilę o zamknięcie oczu i przeniesienie się myślami do Polski, nad Wisłę…”, a w dalszej części swojej wypowiedzi pokrótce przedstawił historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość zakończyło otwarcie wystawy portretów „Ojców Polskiej Niepodległości” której autorką jest młoda, niezwykle utalentowana węgierka, Weronika. Weronika zapewniła również oprawę muzyczną wykonując na skrzypcach dwa utwory, które specjalnie na tę okazję skomponowała.