Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

1 kwietnia 2019 r. w Książnicy Beskidzkiej odbyło się spotkanie w ramach nowego programu „Od Słowa do Zdrowia: żyj aktywnie z Biblioteką”. Jest to cykl spotkań z dietetykami, lekarzami oraz autorami książek promujących zdrowy styl życia oraz odżywiania. Program jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pierwsze spotkanie poświęcone zostało śniadaniom, a poprowadziła je Renata Ruszniak, dietetyczka, autorka poradnika „Po pierwsze śniadanie”. Słuchacze dowiedzieli się, jak niezdrowy tryb życia, brak ruchu, zła dieta wpływają negatywnie na nasze zdrowie, prowadząc często do poważnych schorzeń. Dietetyczka podkreśliła, że śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem, który nie powinien być pomijany. Wyjaśniła także z jakich produktów skomponować ten pierwszy posiłek dnia, by dodał nam energii. Podkreśliła również, jak ważną rolę odgrywa aktywność fizyczny odpowiednio dostosowana do każdego z nas.

Po wykładzie Renata Ruszniak chętnie odpowiedziała na wszystkie pytania.

23 kwietnia w Książnicy Beskidzkiej odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu: OD SŁOWA DO ZDROWIA: żyj aktywnie z biblioteką. Wykład pt.: „ Zdrowie bez ograniczeń” poprowadziła lekarka nauk medycznych Grażyna Kuczek, autorka książek: ABC zdrowego stylu życia, Zdrowie bez ograniczeń i Zdrowie z wyboru. Z prelekcji dowiedzieliśmy się o potrzebie zmian swoich dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych, które prowadzą do wielu chorób cywilizacyjnych. Otrzymaliśmy odpowiedzi na ważne pytania związane ze zdrowiem, potwierdzone konkretnymi faktami naukowymi. Po spotkaniu była możliwość nabycia książek Pani doktor Grażyny Kuczek.

Bożena Kropka 6 maja odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu OD SŁOWA DO ZDROWIA: żyj aktywnie z biblioteką. Warsztat „Ugotuj sobie zdrowie” tym razem poprowadziła Bożena Kropka – dietetyczka, promotorka zdrowia. Podczas warsztatów poruszony został temat alergii, metody likwidacji jej objawów oraz przyczyn. Uczestników warsztatów zainteresował temat łączenia produktów w alergiach oraz zasady prawidłowego odżywiania dla alergików. Podczas spotkania czytelnicy zadawali mnóstwo pytań dotyczących praktyki lekarskiej Pani Bożeny, która omawiając poszczególne rodzaje alergii, opierała się na przypadkach swoich pacjentów.

27 maja w Książnicy Beskidzkiej gościliśmy Karolinę i Macieja Szaciłło. Było to kolejne spotkanie w ramach projektu Od Słowa do Zdrowia: żyj aktywnie z biblioteką. Wykład zatytułowany „Pozytywnie nastrojeni” zgromadził liczną grupę czytelników. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak gotować (wykorzystując moc przypraw i ziół), by podnieść poziom energii i wpłynąć na równowagę ciała i umysłu. Usłyszeliśmy również jak ważnym czynnikiem wpływającym na naszą koncentrację i wydolność organizmu ma oddech. Po spotkaniu nasi goście odpowiadali na pytania czytelników.

17 czerwca gościliśmy w Książnicy Beskidzkiej Julitę Bator, autorkę poradników poruszających tematykę zdrowego i świadomego odżywiania; m.in. „Zamień chemię na jedzenie”, „Zamień chemię na energię” i „Młodziej, piękniej, zdrowiej”. To już kolejne spotkanie w ramach projektu Od Słowa do Zdrowia: żyj aktywnie z biblioteką. Wykład zatytułowany „ Zamień chemię na jedzenie” ponownie zgromadził liczna grupę czytelników. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że jedynie świadome wybory (przede wszystkim czytanie etykiet na produktach) mogą uchronić nas przed pułapkami zakupowymi i są gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia. Po spotkaniu autorka odpowiadała na indywidualne pytania.

24 września w Książnicy Beskidzkiej odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu: ”Od Słowa do Zdrowia: żyj aktywnie z biblioteką” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji Kultury.

Gościem spotkania: Książka dobra na wszystko była Marta Sztokfisz, dziennikarka, felietonistka, autorka wielu ciekawych biografii między innymi o Marku Grechucie czy Jerzym Hoffmanie. Podczas spotkania autorka opowiedziała o ciekawym życiu Lucyny Ćwierczakiewiczowej, bohaterki książki „Pani od obiadów”. Ćwierczakiewiczowa była szalenie barwną postacią w XIX – wiecznej Warszawie, autorką wielu książek kucharskich i poradników. To ona zrewolucjonizowała spojrzenie na prowadzenie domu i gospodarstwa, a także podejście do higieny, zdrowia i czystości.

Po spotkaniu autorka chętnie odpowiadała na pytania publiczności oraz podpisywała swoje książki.