Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

26 kwietnia w Czeskim Centrum Informacji i Edukacji mieszczącym się w Filii Książnicy Beskidzkiej na Osiedlu Złote Łany odbył się finisaż wystawy czeskiej malarki – Ewy Ćmok-Matykiewicz.

Ewa Ćmok-Matykiewicz urodziła się w Czeskim Cieszynie, mieszka i pracuje w Stonawie. Z wykształcenia jest ekonomistką. Z wyróżnieniem ukończyła także studia malarstwa i rysunku w Instytucie Sztuki Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Obecnie jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Czechach. Swoje prace, wśród których należy wymienić malarstwo sztalugowe, akwarelę, rysunek oraz witraże, prezentowała na wystawach w Republice Czeskiej, w Polsce i na Słowacji. Oprócz Stonawy, ważnym miejscem dla artystki jest Karwina, skąd pochodzi jej rodzina, dlatego wśród ekspozycji oprócz obrazów znajdziemy dwa wiersze pt. „Wspomnienia o starej Karwinie”, autorstwa babci malarki - Gertrudy Matykiewicz.

Na wystawie pt. „Rysunek i malarstwo” prezentowane były przede wszystkim piękne, subtelne pejzaże oraz portrety zwykłych ludzi.