Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

16 czerwca w Książnicy Beskidzkiej odbył się wernisaż prac dr n. med. Olgierda Kossowskiego. Zebranych licznie gości powitał dyrektor biblioteki, Bogdan Kocurek. Głos zabrał również prezes Okręgowej Rady Lekarskiej przy Beskidzkiej Izbie Lekarskiej, dr n. med. Klaudiusz Komor przedstawiając sylwetkę dr Kossowskiego, a następnie prezes Oddziału Beskidzkiego PTL, Agnieszka Gorgoń-Komor. Gościem wernisażu była także Małgorzata Zabłocka, córka doktora Kossowskiego, która udzieliła wzruszającej wypowiedzi odnosząc się do swoich rodziców

Dr n. med. Olgierd Kossowski był nie tylko lekarzem, neurologiem, psychiatrą, Prezesem Polskiego Towarzystwa Akupunktury i wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, ale także pisarzem, tłumaczem i karykaturzystą. Urodził się na Ukrainie. Po wojnie wraz z rodziną zamieszkał w Bielsku-Białej. W 1952 roku ukończył Akademię Medyczną w Warszawie i rozpoczął pracę w bielskich szpitalach organizując Oddział Neurologiczny, którego został ordynatorem. Założył także pierwszy w Bielsku klub AA, pomagając wielu osobom wyjść z nałogu.

Wielką pasją dr Kossowskiego było rysowanie karykatur nie tylko kolegów po fachu, ale także ludzi związanych z bielską kulturą i sztuką. W bielskiej bibliotece można obejrzeć ekspozycję, na którą składa się bogata kolekcja prac dr Kossowskiego. Zaproszeni na wernisaż goście z rozbawieniem oglądali zgromadzone rysunki, często odnajdując na nich siebie.

Prace dr Olgierda Kossowskiego można oglądać w Książnicy Beskidzkiej do 29 maja. Serdecznie zapraszamy.