• Książnica Beskidzka

  Książnica Beskidzka

  Największa Biblioteka Publiczna Podbeskidzia Read More
 • Książnica Beskidzka

  Książnica Beskidzka

  Zapraszamy od poniedziałku do soboty Read More
 • Książnica Beskidzka

  Książnica Beskidzka

  Zapraszamy od poniedziałku do soboty Read More
 • 1
 • 2
 • 3
Książnica Beskidzka
ksiaznica.bielsko.pl
Spotkanie z Pavlem Trojanem relacja wiecej
Relacja ze spotkania z Krystyną Bałakier więcej
Uroczyste otwarcie wystawy fotografii pt. Ziemia Święta 2000 więcej
MEDIATEKA!!!
Nowa odsłona biblioteki – biblioteka z wizją !
więcej
MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK więcej
Książka do domu
to cykliczne działanie Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej
więcej
Rusza VII edycja programu profilaktycznego „Świat wokół nas – zagrożenia”

Marzenia spełniają się tylko tym, którzy je mają

Gościem środowego spotkania (14.03.2018) w Saloniku Literackim Książnicy Beskidzkiej był Zbigniew Michniowski. W bielskiej bibliotece promował swoją najnowszą książkę – zbiór myśli wszelakich pt. Lajkonik trojański.

Zbigniew Michniowski z wykształcenia jest inżynierem energetykiem, projektantem form przemysłowych. Ścisły umysł o duszy artysty. Studia ukończył na Politechnice Śląskiej, podyplomowe na Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Pięknych. Zawodowo pracował jako konstruktor, projektant wzornictwa przemysłowego, kierownik wydziału. Był dyrektorem Galerii Sztuki, prezydentem miasta, prezesem Agencji Poszanowania Energii, wieloletnim zastępcą prezydenta miasta i pełnomocnikiem do spraw zrównoważonego rozwoju.

Przebogate doświadczenie zawodowe, kontakty z ludźmi zajmującymi się zarówno sprawami ściśle naukowymi, jak i sztuką czy literaturą, jak sam mówił, skłaniają do refleksji. A te, notowane, zaowocowały dwoma zbiorkami. Myśli są ulotne, równie szybko przychodzą jak odchodzą, dlatego zawsze warto mieć przy sobie coś do pisania. Dobre pomysły nie pozostają z nami na zawsze. Spostrzeżenia, myśli, słowa – wszystko to warto notować, ponieważ, być może w odpowiednim momencie będą mogły przerodzić się w coś wartego opublikowania.

I taki jest właśnie Lajkonik trojański. Ten, wydawałoby się niepozorny, skromy tomik, zawiera wielkie myśli. Zbigniew Michniowski mistrzowsko bawi się słowem, znaczeniem, formą. Nieprzypadkowo podtytuł tomiku brzmi: Lajkonik trojański czyli ma tematyka tylko dla inteligentnych. Autor wierzy w inteligencję czytelnika i serwuje mu ucztę intelektualną. Dania są różnorodne. Każdy znajdzie tu cos dla siebie. Pod żartobliwą zdawałoby się treścią, kryje się głęboka refleksja o życiu, miłości, polityce, ludziach. Sam Zbigniew Michniowski jest świetnym obserwatorem rzeczywistości, a swoje przemyślenia po mistrzowsku zamyka w krótkich, celnych zdaniach.

W trakcie spotkania w Książnicy Beskidzkiej teksty z tomiku Lajkonik trojański odczytane zostały przez dwoje aktorów Teatru Polskiej w Bielsku-Białej: Anitę Jancię-Prokopowicz i Kazimierza Czaplę. Autor tomiku zadbał, by czytanym tekstom towarzyszyła odpowiednia oprawa muzyczna. Po zakończeniu spotkania był czas na indywidualne rozmowy i autografy.

Zachęcamy do zapoznania się z tomikiem Lajkonik trojański.

Image 1
Image 2
Image 4
Image 5
Image 6
Image 7
Image 8