Wiadomości
ksiaznica.bielsko.pl

We czwartek 15 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Podróż za jedną książkę. Jesienne spotkania z literaturą naszych sąsiadów. Tym razem bielszczanie udali się w podróż na Słowację.

Gościem honorowym Dnia Słowackiego był konsul Republiki Słowacji.

Spotkanie z kulturą i literaturą Słowacji rozpoczęło uroczyste otwarcie wystawy pt.: Spišská Nová Ves-brama do Slowackiego Raju. Na wystawę składają się piękne fotografie, prezentujące miejsca dziedzictwa kulturowego, zabytki i inne obiekty miasta Spišská Nová Ves, ukazując także unikalne piękno Parku Narodowego Słowacki Raj. Wystawa została udostępniona przez Instytut Słowacki w Warszawie.

W ramach Dnia Słowackiego, zebrani goście mogli wziąć także udział w spotkaniu z Jánem Pučekiem, słowackim pisarzem, redaktorem, krytykiem literackim i filmoznawcą. W Książnicy Beskidzkiej Puček opowiadał o swojej trzeciej z kolei, a pierwszej wydanej w Polsce książce pt.: Przez ucho igielne. Powieść, nostalgiczna opowieść o rodzinie, to historia trudnej miłości kamieniarza Jana i krawcowej Bożenki, uwikłana w historię II wojny światowej.

W trakcie spotkania autor opowiedział o tym, co było inspiracją do napisania tej książki, mówił o swoich spotkaniach z ukochana babcią, która przekazała mu wiele historii rodzinnych, uczyła życia i … szycia.

Odpowiedział również na pytania dotyczące współczesnej Słowacji, nie tylko życia kulturalnego, ale także politycznego.

Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury