Wiadomości
ksiaznica.bielsko.pl

W czwartek 29 listopada w Książnicy Beskidzkiej odbyła się promocja książki Władysław Miroty pt. Dzieje oświaty w Hałcnowie. W spotkaniu udział wzięli między innymi przedstawiciele bielskiego Ratusza i oświaty. Książka została wydana przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Władysław Mirota urodził się w Hałcnowie, dziś dzielnicy Bielska-Białej. Tu spędził dzieciństwo i młodość. Z tym miejscem związane są jego wspomnienia, którymi chętnie dzieli się z słuchaczami i czytelnikami. Jest autorem kilku książek (Dzieje duchowieństwa w Hałcnowie, Dzieje Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny) i wielu artykułów.

W bielskiej bibliotece opowiedział o początkach oświaty w Hałcnowie, trudach związanych z czasami II wojny światowej, kompletowaniu kadry nauczycielskiej tuż po niej. Podkreślił z jakim poświęceniem powojenni nauczyciele organizowali szkołę, starali się, by dzieci i młodzież, których edukację przerwała wojna, mogli kontynuować naukę. Mówił o pozyskiwaniu funduszy na budowę nowej szkoły, o ogromnym zaangażowaniu dyrektorów i nauczycieli.

Szkoła w Hałcnowie w ubiegłym roku świętowała 110. rocznicę powstania.

Spotkanie uświetniła recytacja wierszy o Hałcnowie i szkole w wykonaniu Zuzanny Wołczyk, Julii Michałowskiej, Mai Raczek i Julii Wołczyk, a także występ dziecięcego zespołu Allegro pod kierownictwem Katarzyny Nowok.