Wiadomości
ksiaznica.bielsko.pl

Każdego roku w maju przypada jedna specjalna noc, Noc z Kulturą. Tego wyjątkowego dnia i nocy każdy czy to młody, czy starszy może odwiedzić, instytucje kulturalne, kościoły, a nawet miejsca na co dzień nie dostępne dla zwiedzających – Archiwa Państwowe czy Ratusz. Tylko tego dnia miejsca te czynne są do późnych godzin nocnych, a wstęp z reguły jest bezpłatny. Ograniczeniem bywa tylko zmęczenie.

W ogólnopolskiej Nocy z Kulturą po raz pierwszy udział wzięła także Książnica Beskidzka. Wydarzenie przebiegało pod hasłem Kryminalna Noc w Bibliotece. 14.05.2016 roku w piękne sobotnie popołudnie, punktualnie o godzinie 18.00 Biblioteka otworzyła swoje drzwi dla przybywających gości. Spragnieni dreszczyku emocji powitani zostali serdecznie przez dyrektora Książnicy, Bogdana Kocurka.

Każdy czy to młody, czy starszy mógł tego popołudnia znaleźć tutaj coś dla siebie, bowiem pracownicy Książnicy przygotowali na ten wyjątkowy wieczór szereg atrakcji. Tylko tego wieczoru każdy mógł zajrzeć w każde, na co dzień niedostępne miejsca biblioteczne, a ci, którzy popełnili zbrodnię przetrzymania książek mogli liczyć na amnestię.

Noc rozpoczęli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, wezwani po tym, gdy w Bibliotece odkryto zakrwawione zwłoki. Na miejsce zdarzenia przybyła grupa dochodzeniowo-śledcza, wraz z psem tropiącym. Zainscenizowane zostały oględziny miejsca zbrodni. Technik kryminalistyki rozpoczął swoją pracę, a wszystkie wykonywane przez niego czynności były na bieżąco komentowane przez nadkomisarza Wiesława Mizię. Zgromadzona publiczność z zapartym tchem śledziła każdy kolejny krok policjantów, którzy po zakończeniu czynności śledczych zarzuceni zostali gradem pytań. Czyżby szykowała się kolejna zbrodnia?

Podczas, gdy starsi uczestniczyli w oględzinach miejsca zbrodni, dzieci wcielały się w detektywów z Bibliotecznego Biura Śledczego, ruszając w pełną emocji i przygód wyprawę po zakamarkach Biblioteki w poszukiwaniu zaginionych skarbów. Uzbrojone w latarki szukały śladów, które mogłyby doprowadzić je do ukradzionych książek.

Po holu „latały” mole książkowe, w które wcielili się studenci bielskiej ATH. Był to literacki happening zorganizowany przez prof. Ernesta Zawadę. Każdy student nawiązywał strojem do postaci z wybranego przez siebie kryminału, a różne kryminalne historie, poczynając od powieści Agathy Christie po współczesną prozę kryminalną, odczytywane były unisono w całej bibliotece.

A ponieważ była to Noc kryminałów, w Książnicy Beskidzkiej odbyło się spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim, znanym i cenionym autorem powieści fantastycznych i grozy, zdobywcą Paszportu Polityki za Inną duszę. Spotkanie poprowadziła Katarzyna Ruchała. Orbitowski opowiedział zebranym gościom o arkanach swojej pracy twórczej, podzielił się anegdotami z życia pisarzy rozbawiając zebranych do łez. Było też poważnie, gdy autor opowiadał o zbrodni sprzed lat, która wstrząsnęła całym krajem. Morderstwo dokonane w Bydgoszczy stało się punktem wyjścia do stworzenia porywającej czytelnika powieści pt. Inna dusza. Należy podkreślić, że jest to fikcyjna powieść, oparta jedynie na prawdziwych wydarzeniach, napisana na zlecenie wydawnictwa Od deski do deski, które wysłało do Orbitowskiego listę „tematów” do wyboru. Te tematy to morderstwa, zbrodnie wszelakie, których dokonano w ostatnich latach w Polsce. Zadaniem pisarza był wybór jednej z nich i stworzenie na jej podstawie powieści. Główny bohater Innej duszy zabija, zupełnie bez powodu, bez motywu, bez refleksji, tylko po to, by zabić. I choć pojawia się motyw morderstwa, a więc wątek kryminalny to powieść ta nie jest stricte kryminałem. Jest to powieść o czasie transformacji, przemian lat 90-tych, kiedy to nowe role społeczno-ekonomiczne zostały rozdane, a ludzie musieli odnaleźć się w nowej postkomunistycznej rzeczywistości. W tej nowej rzeczywistości próbują także odnaleźć się bohaterowie powieści i ich rodziny. Nie dla wszystkich kończy się to szczęśliwie.

Kryminalną Noc w Książnicy Beskidzkiej zakończył pokaz nocnego kina, tematycznie związanego z motywem przewodnim .