Wiadomości
ksiaznica.bielsko.pl

03.09.2016 roku cała Polska zagłębiła się w Quo vadis Henryka Sienkiewicza. O lekturze zdecydowali internauci, wybierając z kilku propozycji właśnie tę, za którą Sienkiewicz otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. W tym roku Narodowe Czytanie znanych i lubianych polskich utworów literackich odbywało się już po raz piąty. Akcja zapoczątkowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku, cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a do kolejnych edycji przyłączają się następne miasta.

W Bielsku-Białej Narodowe Czytanie organizowane wspólnie przez Książnicę Beskidzką i Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta przyciągnęło na Plac Chrobrego miłośników prozy Sienkiewicza. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele najwyższych władz miasta: prezydent Jacek Krywult, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Drabek, a także naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki UM Jerzy Pieszka. Zebranych powitał dyrektor Książnicy Beskidzkiej, Bogdan Kocurek, odczytując list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Młodzi i nieco starsi, zebrali się w ten wyjątkowy dzień, by wspólnie posłuchać fragmentów dzieła noblisty czytanych przez znanych i lubianych aktorów z Teatru Polskiego: Kazimierza Czaplę, Sławomira Miskę, Martę Sawicką, Rafała Sawickiego i Teatru Lalek Banialuka: Konrada Ignatowskiego, Katarzynę Pohl, Włodzimierza Pohl. Tego dnia każdy, kto tylko pojawił się w okolicach Placu Chrobrego mógł, choć przez chwilę przenieść się do starożytnego Rzymu i wraz z Ligią i Winicjuszem wziąć udział w uczcie u Nerona, by chwilę później przeżywać rozterki Ligii i przygotowywać wraz z Ursusem plan ucieczki.

Z okazji Narodowego Czytania można było także odwiedzić Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej przy ul. Podcienie 9, gdzie przygotowana została okolicznościowa wystawa.