Wiadomości
ksiaznica.bielsko.pl

05 września 2016 roku w Książnicy Beskidzkiej odbył się wernisaż wystawy pt. Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948 połączony z wykładem Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej, która w niezwykle interesujący sposób opowiedziała o losach Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Rotmistrz Pilecki to postać tragiczna, prawdziwy patriota, bohater polskiego podziemia, o którym przez wiele lat nie chciano pamiętać. Wychowany w domu, w którym tradycje powstańcze były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a słowo patriotyzm miało głęboki sens, w sposób naturalny związał swoje życie z służbą ojczyźnie. Brał udział w walkach z bolszewikami, ale to II wojna światowa przyniosła mu szczególne wyzwania. Był współtwórcą powołanej w listopadzie 1939 roku Tajnej Armii Polskiej. Został wybrany przez dowództwo do szczególnie niebezpiecznej misji przeniknięcia do obozu koncentracyjnego w Auschwitz i zorganizowanie tam wewnętrznego ruchu oporu, a także zebranie wszelkich informacji o funkcjonowaniu obozu. Misję wykonał – „dobrowolnie” został aresztowany we wrześniu 1940 roku i osadzony w Auschwitz. Opracował jako pierwszy raport o ludobójstwie, jakiego dopuszczali się naziści, wzywał do ratowania Żydów. W kwietniu 1943 roku po trzech latach gehenny zdołał zbiec. Dalsze jego losy związane były z walką o wolność. Po wojnie zajął się gromadzeniem materiałów dotyczących obozu w Auschwitz. Aresztowany przez władze komunistyczne w maju 1947 roku, został skazany w pokazowym procesie na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku.

Wystawa prezentowana w Książnicy Beskidzkiej składa się z 30 paneli. Została przygotowana przez Odział Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Scenariusz opracował Jacek Pawłowicz (kierownik Referatu Edukacji Historycznej w warszawskim oddziale IPN) we współpracy z dziećmi Rotmistrza, Zofią Pilecką i Andrzejem Pileckim.
Wystawę można zwiedzać do 30 września br.