Wiadomości
ksiaznica.bielsko.pl

11 grudnia w Książnicy Beskidzkiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt.: Boże Narodzenie w twórczości Zdzisława Słoniny. W wernisażu udział wzięli przedstawiciele władz miasta: wiceprezydent Adam Ruśniak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Ryszka, a także Radna Rady Miejskiej – Urszula Szabla. O twórczości Zdzisława Słoniny opowiedział Zbyszek Micherdziński, etnograf z Regionalnego Ośrodka Kultury od lat śledzący twórczość artysty. W nastrój bożonarodzeniowy zebranych gości wprowadziła kapela góralska Beskidek.

Zdzisław Słonina jest artystą ludowym, tworzącym, jak sam mówi z „potrzeby serca”. Mieszka w Świątnikach Górnych. Rzeźbić zaczął w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Zamiłowanie do tradycji, sztuki i pracy w drewnie wyniósł z domu. W ostatnich latach z powodzeniem zajmuje się malarstwem ludowym na szkle. Jego pasją jest także fotografia.

Prace prezentowane w bielskiej bibliotece to nie tylko malowane na szkle kolorowe i radosne scenki bożonarodzeniowe, ale również piękna szopka i rzeźby przedstawiające Święta Rodzinę.

Wystawę można oglądać do 6 stycznia 2020 roku.