Wiadomości
ksiaznica.bielsko.pl

9 stycznia w Książnicy Beskidzkiej odbył się wernisaż wystawy fotografii pt.: „Ludzie Ziemi Świętej”. Autorem zdjęć jest prof. Marek Bernacki.
Prof. Marek Bernacki na co dzień związany jest z bielską Akademią Techniczno- Humanistyczną. Od wielu lat jego pasją badawczą jest twórczość Czesława Miłosza. Jest autorem kilku książek popularnonaukowych i monografii. Interesuje się kulturą regionalną, współpracuje z organizacjami kulturalnymi i naukowymi naszego miasta.
Wystawa w bielskiej bibliotece to fotograficzny zapis podróży prof. Bernackiego do Jerozolimy. Autor nie skupiał się na historycznych miejscach, a na ludziach, pokazując ich codzienność. „Stąpając po śladach bohaterów Biblii, każdego dnia spotykałem współczesnych mieszkańców Ziemi Świetej – Palestyńczyków zamieszkujących te tereny z dziada pradziada, Arabów, Żydów (…), jak i wielobarwny tłum przybyszów składający się z pielgrzymów, turystów i zwykłych wagabundów.” Wystawa, na którą składa się 40 zdjęć jest „próbą uchwycenia etnicznej różnorodności, a zarazem tej niezwykłej jedności w wielości naszego gatunku.”
Wernisaż wystawy połączony został z panelem dyskusyjnym „Ziemia Święta w literaturze i sztuce”. Prelegenci – prof. Anna Węgrzyniak, prof. Marek Bernacki, prof. Mirosław Dzień – mówili o Jerozolimie, jej poetyckim obliczu w twórczości poety Jehudy Amichaja, Ryszarda Krynickiego i prof. Dzienia. Jerozolima to miasto-tygiel, łączący w sobie największe religie monoteistyczne, świadek najważniejszych wydarzeń duchowego życia ludzkości, axis mundi, przestrzeń, w której spotyka się cały świat. Dla zamieszkujących ją ludzi – zwykłe miasto, dla reszty świata – uniesienie religijne. O Jerozolimie pisał Jehuda Amichaj, jeden z wierszy poświęcił jej Ryszard Krynicki, a także prof. Dzień. Każdy z poetów Święte Miasto widzi inaczej, dla każdego z nich coś innego jest warte zanotowania. To, co ich łączy, to zachwyt.
Wystawę „Ludzie Ziemi Świętej” można oglądać w Książnicy Beskidzkiej do końca stycznia.