Wiadomości
ksiaznica.bielsko.pl

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w Książnicy Beskidzkiej odbyło się wyjątkowe spotkanie, wspólne przedsięwzięcie bielskiej biblioteki i Wydziału Humanistyczno-Społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. W debacie pt. „Anatomia miłości i nienawiści. Jaki jest współczesny język polski?” udział wzięli pracownicy naukowi ATH, a także młodzież z bielskich szkół. Dyskusja miała zachęcić młodych ludzi do podzielenia się swoimi opiniami na temat współczesnej polszczyzny, towarzyszącego nam na co dzień hejtu, przyzwolenia na mowę nienawiści. Starsi i młodsi wspólnie zastanawiali się, czy we współczesnym świecie istnieje społeczne przyzwolenie na język agresji.

Międzynarodowemu Dniu Języka Ojczystego towarzyszyła plastyczna instalacja przestrzenna „Nowe, piękne słowa”. Projekt autorstwa prof. Ernesta Zawady współtworzony został przez studentów pedagogiki ATH.

Książnica Beskidzka gorąco dziękuje kadrze Akademii Techniczno- Humanistycznej za przygotowanie i przeprowadzenie debaty.