Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Ludmiła Grygiel, Prorok ze św. Anny : biskup Jan Pietraszko, Kraków : Znak 2017

Książka przybliżająca i popularyzująca osobę biskupa Jana Pietraszki, pochodzącego z Buczkowic. Biografia człowieka, który zasłynął jako nieprzeciętny kaznodzieja i spowiednik, a przede wszystkim twórca powojennego duszpasterstwa akademickiego. To właśnie Góra św. Anny stała się miejscem codziennych nabożeństw, homilii i spotkań z młodzieżą, podczas których biskup Pietraszko dzielił się przemyśleniami i osobistymi medytacjami nad Ewangelią, wychowując pokolenie młodzieży. W swojej książce autorka przedstawiła sylwetkę wybitnego człowieka na tle jego domu rodzinnego oraz drogę kapłaństwa i pracy duszpasterskiej, które stały się inspiracją dla wielu ludzi środowiska krakowskiego. Biskup Pietraszko ukazany został jako niezłomny prorok w trudnych czasach komunizmu. Prorok, przychodzący ze słowem prawdy, by ostrzegać i chronić od zguby. Prorok, będący widocznym znakiem, umacniający wiarę, nadzieję i miłość. I wreszcie prorok, patrzący ku niebu i porządkujący relacje miedzy Bogiem i ludźmi.

Zbigniew Czerwiński, Poskramiacze czasu, Poznań : Edica 2006

Czym jest kalendarz i jaka jest jego historia? Kto wydrukował go jako pierwszy? I dlaczego święta wielkanocne są ruchome? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć autor niniejszej publikacji, wyjaśniając zasady liczenia czasu od starożytności aż do epoki współczesnej. Kalendarze egipski, grecki, rzymski i żydowski przybliżą wiedzę, na temat tego, jak dzielono miary roku, ustalano cykle i wyznaczano święta. Ich późniejsza ewolucja i modyfikacja doprowadziła do tego, że kalendarz stał się nie tylko wyznacznikiem czasu, ale także swoistą opowieścią słowno-graficzną. Zawierał informacje o świętych, sentencje i mądrości ludowe, daty jarmarków, reklamy, porady medyczne, kulinarne, gospodarskie (np. o tym, jak przygotować przyjęcie), a w końcu i miejsce na notatki. Nie pominięto także kalendarzy, zawierających prognostyki i przepowiednie astrologiczne, ostrzegające w nich o możliwości zadyszki, kataru, seplenienia w wybranych dniach i konfiguracjach planet, jak również prognoz politycznych, czy przyszłych losów prezydenta Mościckiego. Czy kalendarz, jakikolwiek by nie był, z całym jego bogactwem form poskromi kiedykolwiek czas, który ciągle upływa?

Oskar Kolberg, Aż tu nagle… : bajki ze zbiorów Oskara Kolberga, Poznań : Instytut im. Oskara Kolberga; Warszawa : Instytut Muzyki i Tańca 2014

Pięknie ilustrowanie zbiór bajek, wydany w dwunastą rocznicę urodzin Oskara Kolberga – polskiego folklorysty i etnografa, badającego przez okres pięćdziesięciu lat zagadnienie ludowości. Przedstawione bajki pochodzą z różnych regionów Polski. Wśród nich znajdziemy bajkę magiczną, zwierzęcą, obyczajową i anegdotyczną. Opowiadane językiem narracji XIX wieku adresowane są zarówno do czytelników dziecięcych jak i dorosłych. Odnajdziemy w nich złe macochy, odważnych rycerzy, prostych rybaków i wiele innych postaci, o których opowiadali sobie nasi dziadkowie, siedząc przy piecu i wykonując drobne prace gospodarskie. Bohaterowie bajek poprowadzą czytelnika w krainę fantazji i opowiedzą o niezwykłej sile wiary, odwadze, perypetiach głupców i nadprzyrodzonych zdolnościach drzew, kwiatów i zwierząt, a więc niezwykłego świata natury. A pomiędzy tymi wszystkimi cudownościami, przygodami i losami bohaterów ukryto ludowe i odwieczne prawy, przestrogi moralne oraz całą wiedzę na temat ludzkich postaw i charakterów. Bo chyba tego chciał Kolberg, abyśmy nigdy nie zapomnieli, że właśnie w baśniach jesteśmy my sami, a nasze serca odbijają się w nich jak w lustrze.

 

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej