Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Karasińska Izabela, Ścieżki spod Beskidów, Bielsko-Biała : Beskidzka Izba Lekarska 2016

Zbiór poetyckich odsłon, przeżyć, wrażeń, inspiracji i wątpliwości, jakie mogą kryć się w ludzkim sercu. „Ścieżki spod Beskidów” są jak ludzkie drogi, na których wraz z podmiotem lirycznym doświadczymy uczucia nostalgii, zadumy, radości, smutku lub dramatyzmu. Częściej jednak spotyka nas to, co dobre i piękne, bo cały świat poetycki stanowi przesłanie pełne życzliwości. Kiedy człowiek zgadza się na swoją codzienność, ceni własne wspomnienia i z ufnością patrzy w przyszłość, pozostaje w kręgu uniwersalnych wartości, którymi może się dzielić zarówno z bliskimi, jak i dalekimi. Autorka przywołuje lub dedykuje swoje wiersze wielu znanym ludziom. Wśród nich jest miejsce dla biskupa Pawła Anweilera, ks. bpa Tadeusza Rakoczego, prezydenta miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta, a jednocześnie dla męża i najbliższej rodziny. Kierując się otwartością serca można wędrować przez życie, tak jak wędruje się przez Beskidy, czyli dostrzec, że pomiędzy górami jest niebo, które nas ubogaca.

Bajki z Auschwitz / pod red. Jadwigi Pinderskiej-Lech, Jarka Mensfelta, Oświęcim : Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau 2018

Reprinty pięknie ilustrowanych bajek, napisanych dla dzieci przez więźniów obozu. Historia ich powstania wiązała się z ogromnym ryzykiem wykradania papieru, farb i kalek. A zaczęło się tak… Pewnego dnia jeden z więźniów obozu znalazł wśród zrabowanych przez nazistów rzeczy książkę dla dzieci. Postanowił pokazać ją kolegom. Tak zrodził się pomysł napisania bajek dla ich własnych dzieci oraz próba dostarczenia prezentu. W efekcie utwory przeszmuglowane z obozu trafiły m.in. do rąk Felicjana, Alojzego i małej Małgosi, której mama pomagała więźniom. Stały się wyrazem miłości, rodzicielskiej troski oraz tęsknoty za światem poza drutami obozu. Prawdopodobnie pierwszą z nich była „Bajka o przygodach czarnego kurczątka”, opowiadająca o wędrówce po świecie Murzynka i Mniszka. Jest też zbiór wierszy o ptakach, owadach oraz zwierzętach żyjących w lesie, na łące i w domu, zakończony wzruszającą „Modlitwą” chłopca, proszącego o powrót swojego ojca. W sumie sześć opowieści dających przestrogi i budzących nadzieję, które powstały w „najgorszym miejscu”, w jakim może tylko zrodzić się bajka.

Irena Kwaśny, Cmentarz komunalny w Cieszynie, Cieszyn : Biuro Promocji i Informacji. Urząd Miejski 2009

Niewielkie opracowanie o charakterze ogólnym dotyczące historycznego cmentarza w Cieszynie. Przedstawia miejsce, w którym poprzez formę kulturową została zsakralizowana śmierć oraz zachowana pamięć o zmarłych. Opisano w niej krótką historię cmentarza komunalnego, jego rozplanowanie oraz charakterystyczne aleje, np. Panteon Alei Zasłużonych, gdzie spoczywa Gustaw Morcinek. Uwzględniono groby duchownych, działaczy, nauczycieli, krzewicieli polskości i osób wybitnych, jak również mogiły osób prywatnych, które zwracają uwagę swoim unikatowym kształtem lub motywami figuralnymi. Swoje miejsce na kartach opracowania znalazły także groby zbiorowe i symboliczne, będące wyrazem szacunku mieszkańców dla poległych w walce. Dzięki licznym fotografiom i dokładnym opisom usytuowania nagrobków, książka może posłużyć jako swoisty przewodnik po cmentarzu komunalnym Cieszyna. Być może warto wybrać się tam, by w ciszy zachwycić się kunsztem dawnych kamieniarzy i wspomnieć tych, którzy odeszli?

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej