Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Opowiado Anna Chybidziurowa / zebrał i oprac. Karol Daniel Kadłubiec, Bystrice: Ducatus Teschinensis [2017]

Zbiór tekstów z lat 1969–78 opowiedzianych w gwarze jabłonkowskiej przez Annę Chybidziurową, pochodzącą ze wsi Bukowiec. Jej opowiadania należą do gatunku gawędowego i stanowią swoisty fenomen narracyjny i językowy. Zostały nagrane na taśmy, a następnie przepisane w uproszczonej transkrypcji fonetycznej. W swoich opowieściach gawędziarka przywołuje wspomnienia o zasłyszanych przez nią postaciach i zdarzeniach, jak również liczne historyjki bliskie lokalnemu środowisku. Wśród nich można wyróżnić cykle opowiadań, które łączą wspólne wątki, tematy, bohaterowie, miejsca lub sytuacje, np. wyjazd na targ, opowieści o Ondraszku, dawnych wierzeniach. Mimo narracyjno-literackich treści książka ma charakter popularnonaukowy, bowiem prof. Kadłubiec skrupulatnie analizuje język gawędziarki, zarówno od strony stylistyki, fonetyki, słowotwórstwa, fleksji, jak również obrazowości i kreacji świata przedstawionego. Ta część książki jest dwujęzyczna, została bowiem przełożona na język czeski i dodatkowo uzupełniona słownikiem gwarowym polsko- słowackim. Książka dla wszystkich lubiących barwne opowieści oraz chcących poznać postać Anny Chybidziurowej.

Leszek Bartołd, Z cukrzyca po górach, Porąbka : DTL 2016

Odważna książka łącząca turystyczną pasję z nowymi wyzwaniami i walką, jakie stawia przed autorem cukrzyca. Leszek Bartołd – członek koła PTTK „Beskidek” w Porąbce, podjął się trudnego zadania zainspirowania czytelników wędrówkami górskimi, opisami krajobrazów, radością z wyznaczania sobie celów i zdobywania szczytów oraz przygodami, jakie stanowią dla turystów górskie szlaki. Towarzyszką, ale i drugą bohaterką opowiadań stała się cukrzyca – zwana przez autora „słodką panią”. Swoją postawą i zaangażowaniem reportażysta stara się udowodnić, że choroba nie jest wyrokiem, a przy odrobinie chęci i determinacji możliwe jest realizowanie swoich marzeń i pogodne nastawienie do życia. Autor przemierzając Beskidy i Tatry, relacjonuje przebieg szlaków górskich, tworząc jednocześnie spis propozycji wycieczek dla czytelników, chcących podążyć jego drogami. Zapisuje porady, będące cennymi wskazówkami dla tych, którzy podczas wypraw górskich będą musieli zmierzyć się z własnymi słabościami, a jednocześnie chcą się otworzyć na realizowanie swoich pasji. Książka dla wszystkich, których piękno gór motywuje do walki z codziennymi niepełnosprawnościami.

Andrzej Baturo, 50 lat z fotografią, Bielsko-Biała : Fundacja Centrum Fotografii 2015

Dwujęzyczny album podsumowujący dorobek artystyczny Andrzeja Baturo – specjalizującego się w reportażu fotograficznym, od 1979 r. związanego z Bielskiem-Białą. Jest on także założycielem Galerii Fotografii B&B i organizatorem FotoArtFestivalu, osobądla której fotografia stała się życiem i pasją. Jego prace zostały pogrupowane w zbiory tematyczne, wśród których można wyróżnić, m.in. motywy żołnierza, kibica, pijaństwa, urlopu i wypoczynku, czy tematy społeczne. Artysta stara się opisać w nich świat, oddać rzeczywistość PRL-u oraz przemiany lat 80. XX w. Z czasem Andrzej Baturo stał się także miłośnikiem gór i zajął się fotografowaniem krajobrazu, który promował nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dzięki jego działalności i zaangażowaniu w Bielsku-Białej powstał silny ośrodek fotograficzny. Fotografie Andrzeja Baturo znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Można powiedzieć, że prace artysty na stałe zapisały się w historii polskiej fotografii, zwłaszcza utrwalenie w niej osób, twarzy, gestów, emocji…

 

Julian Barnes, Zgiełk czasu, Warszawa : Świat Książki, 2017.

Julian Barnes, autor wyróżnionego Nagrodą Bookera „Poczucia kresu”, tym razem bierze na warsztat biografię wybitnego rosyjskiego kompozytora, Dymitra Szostakowicza. Pisana wytwornym językiem, kameralna opowieść w formie tryptyku przedstawia krótkie momenty z życia pisarza, w których musi on zmierzyć się z opresyjnym systemem, a następnie – własnym wstydem za poddanie się temu systemowi.

Znany i często wykorzystywany w literaturze motyw artysta vs. totalitaryzm staje się pretekstem do rozważań o geniuszu, doskonałości muzyki, niewinności sztuki w opozycji do małości i tchórzostwa, jakiego w dramatycznych momentach historii – wśród „zgiełku czasu” – wymaga niekiedy przetrwanie. Barnes rozwiewa wszelkie iluzje mówiące o możliwości ocalenia. Człowieka w starciu z władzą nie wyzwoli ani sztuka, ani miłość, ani nawet ironia, a i śmierć musiałaby nadejść odpowiednio wcześnie.

„Zgiełk czasu” to subtelny, tragiczny portret artysty uwikłanego w historię, w którym nie ma miejsca na jednoznaczne rozpoznania i wyroki, a także uniwersalna opowieść o ponadczasowej wartości sztuki – nawet jeśli miałaby zostać odrzucona, zapomniana, nawet jeśli ujawnia się zaledwie w doskonałym współbrzmieniu kieliszków do wódki na peronie dworcowym.

Emmanuel Carrère, Królestwo, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2016.

Książka Emmanuela Carrère – pisana z perspektywy człowieka niegdyś wierzącego – opowiada historię narodzin chrześcijaństwa. Jest próbą zrozumienia, co sprawiało, że tak wielu ludzi na przestrzeni dziejów przyjmowało to wyznanie. Mamy w powieści oparty na interpretacji tekstów historycznych i Ewangelii wnikliwy opis życia apostołów Pawła, Łukasza, Jakuba i Jana, ujmujący całe spektrum problemów, konfliktów, zjawisk, jakie niosło ze sobą formowanie nowego ruchu religijnego.

Ta wielka historia łączy się w powieści z historią osobistego zmagania autora z wiarą, który co prawda ją utracił, ale wciąż próbuje zrozumieć, co właściwie oznaczała owa wiara w Królestwo nie z tego świata. Jakąś próbą zbliżenia do tajemnicy jest dla Carrère obrzęd umywania nóg, który mógłby być głównym sakramentem w chrześcijaństwie. Nasze stopy są bowiem czymś najbardziej wrażliwym, „dzieckiem w każdym z nas”. Zbieranie się, by umyć sobie nawzajem stopy, by być jak najbliżej wszystkiego, co najdelikatniejsze i najsłabsze w świecie i w nas samych – to właśnie dla Emmanuela Carrère jest chrześcijaństwo.

Jean Nathan, Sekretne życie samotnej lalki : w poszukiwaniu Dare Wright, Warszawa : W.A.B., 2017.

Dare Wright jest postacią kompletnie w Polsce nieznaną – jej kultowa seria książek dla dzieci „Samotna lalka” nigdy nie została przetłumaczona na polski. Mimo to biografia tej pisarki, fotografki i modelki pióra Jean Nathan będzie fascynującą lekturą także dla tych, którzy nawet minimalnie nie interesują się literaturą dziecięcą czy modą.

Dare jak mała dziewczynka po rozwodzie rodziców zostaje rozdzielona z ojcem (którego już nigdy nie spotka) i starszym bratem. Wychowywana przez uzdolnioną, ale niezrównoważoną emocjonalnie matkę, malarkę Edith Stevenson Wright, wyrasta na kobietę oszałamiająco piękną, obdarzoną licznymi talentami, ale kompletnie niezdolną do samodzielnego życia. Edith konsekwentnie odsuwa od Dare wszystkich, którzy mogliby zagrozić jej niepodzielnej władzy nad córką. Ta nigdy się nie skarży, ale pisane przez nią książeczki o samotnej lalce mają w sobie smutek i niepokój, które zdają się przeczyć idyllicznej wizji życia pań Wright...

Nathan z godną podziwu dokładnością rekonstruuje historię swojej zapomnianej bohaterki, a także sprawnie wychwytuje tropy biograficzne w jej twórczości, poddając je interpretacji w duchu psychoanalizy. Mimo że jest to biografia pozbawiona elementów beletrystycznych, czyta się ją jak najlepszą fabułę, w napięciu przewracając kolejne strony. Historia Dare Wright jest mroczna i wstrząsająca, a towarzyszą jej piękne, ale i dwuznaczne zdjęcia jej autorstwa.

Christian Jacq, Podróż po Egipcie faraonów, Warszawa : Świat Książki, 2004.

Wybitny egiptolog Christian Jacq zabierze nas w fascynująca podróż po starożytnym Egipcie. Naszą faraonadę zaczniemy od urodzajnej delty Nilu i wędrując wzdłuż rzeki życia, będziemy mogli zobaczyć wspaniałe zabytki faraonów. Naszą eskapadę skończymy w Abu Simbel w południowym Egipcie.

Czytając tę fantastyczną książkę, możemy poczuć ducha dawnego Egiptu. Christian Jacq oprowadza nas jak najlepszy przewodnik po miejscach wyjątkowych dla egipskiej starożytności. Wsłuchując się w jego opowieści, szczegółowe opisy świątyń, piramid i miast, możemy przenieść się do czasów faraonów, zobaczyć wszystko na własne oczy. Wszystkich pasjonatów starożytnego Egiptu, którzy marzą, aby odwiedzić te cudowne miejsca, zapraszam w podróż z książką Jacqa. Egipska barka już odpływa 

Brian K. Vaughan, Paper Girls 1, Katowice : Non Stop Comics, 2017.
Brian K. Vaughan, Paper Girls 2, Katowice : Non Stop Comics, 2018.

Nowa autorska seria Briana K. Vaughana (scenariusz) i Cliffa Chianga (rysunki). Opowiada o czterech nastolatkach z przedmieść Cleveland pracujących przy rozwożeniu gazet, które o poranku po Halloween stają się świadkami inwazji tajemniczych sił z przyszłości.

Historia Erin, MacKenzie, KJ i Tiffany jest pełna humoru, a zarazem mroczna i trzymająca w napięciu – nie bez powodu „Paper Girls” porównywane są z bijącym rekordy popularności serialem „Stranger Things”. Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja bohaterów, a zwłaszcza bohaterek. Co wciąż nietypowe w popkulturze, postaci dziewczynek nie dotyczy ani seksualizacja, ani infantylizacja – Vaughan nie idealizuje dzieciństwa i nie waha się wkładać w usta dwunastolatki przekleństw czy papierosów, ale potrafi też przekonująco odmalować niedorosłą emocjonalność.

Komiks jest też bardzo interesujący w warstwie wizualnej. Kreska Chianga jest prosta, ale wyrazista, artysta nie boi się też chwilami puścić wodzów fantazji. Największe wrażenie robią chyba jednak kolory (z które odpowiedzialny jest Matt Wilson) – pastelowe, idealnie współgrające z nieco „dziewczyńskim” charakterem serii i panującą w niej atmosferą nostalgii za latami osiemdziesiątymi.

Garth Ennis, Kaznodzieja. T. 3, Warszawa : Egmont Polska, 2018.

Trzeci tom serii rozpoczyna się historią Świętego od Morderców, po czym powracamy do przygód pastora Custera i jego przyjaciół. Po ucieczce z Masady wielebny postanawia dowiedzieć się więcej o Genesis i jego historii. Ponadto mamy również opowiadanie o spotkaniu Cassidiego z wampirami. Ennis jak zwykle w formie.

Michał Traczyk, Komiks na świecie i w Polsce, Bielsko-Biała : Dragon, 2016.

Sprawnie i przystępnie napisana historia komiksu. Książka składa się z dwóch części: w pierwszej poznajemy wstępne próby stworzenia nowego gatunku łączącego obraz i tekst – bohaterów, twórców i tendencje obecne w komiksie od początków XIX wieku po czasy nam współczesne. Druga część przedstawia historię komiksu w Polsce. Wartościowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych historią tej formy sztuki.

więcej