Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Łucja Marek, Monika Bortlik-Dźwierzyńska, Za Marksem bez Boga : laicyzacja życia społecznego w Polsce w latach 1945–1989, Katowice : IPN 2014

Wydany przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej album, przedstawia metody laicyzacji społeczeństwa w okresie PRL-u. Szczególnie skupia się on na próbie eliminacji z codzienności religijnych tradycji. Pierwszy rozdział krótko omawia podstawy marksistowsko-leninowskiej ideologii oraz kształtowania się „socjalistycznej religii” z jej własnymi ceremoniami oraz pocztem świętych. Następnie zaprezentowane zostały tzw. obrzędy obywatelskie mające zastąpić obrządki kościelne, takie jak świecki ślub czy nadanie imienia dziecku, a także ustanowione przez władze święta, np. Święto Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Państwowej. Dzięki licznym archiwalnym fotografiom oraz cytatom z m.in. dokumentów urzędowych, publikacja stanowi doskonałą kronikę powojennej laicyzacji naszego kraju.

Antoni Biegun, Moje życie, mój los : wspomnienia okupacyjne i więzienne żołnierza NOW i AK, dowódcy oddziału w Zgrupowaniu NZS kapitana Henryka Flamego „Bartka”, Warszawa : Mireki 2015

Wspomnienia żołnierzy antykomunistycznej partyzantki, stanowią rzadkie i cenne źródło informacji. Losy większości z nich nigdy nie zostały poznane, gdyż zaciekle zwalczani przez okupantów i Urząd Bezpieczeństwa ginęli podczas akcji lub w więzieniach. Dzięki serii wywiadów przeprowadzonych przez Bartłomieja Szyprowskiego, udało się zachować dla pamięci przyszłych pokoleń historię Antoniego Bieguna ps. „Sztubak” – dowódcy oddziału NSZ kapitana Henryka Flamego ps. „Bartek”. „Sztubak” na rzecz niepodległej Polski działał także w tajnej Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1948 r. został skazany za działalność konspiracyjną przez komunistyczne władze. Tekst książki jest niestylizowanym zapisem wywiadów przeprowadzonych z Antonim Biegunem. Jedyny dodatek do jego osobistej relacji stanowią przypisy przybliżające szczegóły danego wydarzenia..

Wojciech Szlęzak, Schronisko dla ludzi, Warszawa : Lira 2020

Akcja najnowszej książki Wojciecha Szlęzaka rozgrywa się w ośnieżonym schronisku w Beskidzie Żywieckim. Grupa sześciorga skrajnie różniących się od siebie ludzi, zostaje zmuszona do wspólnego pobytu w odciętej od świata chatce. Szybko narasta między nimi konflikt. „Schronisko dla ludzi” nie jest typowym kryminałem, lecz thrillerem psychologicznym. Najważniejszy element powieści stanowią wiarygodni bohaterowie. Charakter każdego z nich został ukształtowany przez traumy oraz podjęte w przeszłości decyzje. Mimo nielicznych zwrotów akcji w zakończeniu nie zabrakło suspensu. Autor zręcznie wykorzystuje motyw znany z najlepszych powieści Agathy Christie, w którym dochodzi do spotkania pozornie niczym niezwiązanych ze sobą ludzi, ujawniających pod wpływem izolacji swoją prawdziwą naturę.

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej