Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Taroki : nasza historia : monografia taroków w gminie Czechowice-Dziedzice / pod red. Łukasza Klimańca, Czechowice-Dziedzice : Urząd Miejski. Wydział Strategii, Rozwoju i Promocji 2011

Historia gry karcianej taroki sięga XV wieku. Grywał w nią Wolfgang Amadeusz Mozart, Johann Strauss i Zygmunt Freud. Ten ostatni wyłącznie z graczami innych specjalizacji medycznych niż jego własna. Taroki urzekały Franciszka Józefa, i to do tego stopnia, że w końcu i jego postać znalazła się na czterech kartach. Do Czechowic-Dziedzic, Zabrzega i Ligoty grę karcianą przywieźli żołnierze z armii austriackiej. W okresie międzywojennym gra rozpowszechniła się, stając się coraz bardziej popularną. Publikacja, będąca zarysem monograficznym taroków, przedstawia jej historię, zasady gry i popełniane w niej błędy. W książce znajdziemy listę zwycięzców poszczególnych edycji konkursów gry w taroki, które rozpoczęły się w 1998 roku, oraz liczne fotografie z Międzynarodowych Mistrzostw Polski. Przytoczono także anegdoty i dowcipy, funkcjonujące na temat taroków. Uzupełnienie dwujęzycznej, polsko-czeskiej publikacji stanowią przykładowe skany wycinków prasowych na temat gry oraz bibliografia.

Marek Kubica, Widoki Żywca i Żywiecczyzny 1895–1945, Żywiec : Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej 2003

Album przestawiający dawne pocztówki, opowiadające historię Żywiecczyzny w czasach największej mody na widokówki. Wśród nich znajdziemy fotografie, na których zachowały się dawne zabudowania, wygląd kościołów, zamku, rynku, nieistniejących już fabryk i ulic. Można powiedzieć, że właśnie dzięki starym pocztówkom czas zatrzymał się w miejscu, a wraz z nim twarze mieszczan w żywieckich strojach, panoramy miasta i pobliskich wsi, np. Kamesznicy, Łękawicy, Milówki, Rajczy, Rycerki, Soli, Ujsoł, Zwardonia. Stanowią one obrazy, które przeminęły i odeszły w zapomnienie, jednocześnie dokumentując życie mieszkańców Żywiecczyzny. W dawnych czasach pocztówka z pozdrowieniami była tania i popularna, a jednocześnie zawierała informację utrwaloną w obrazie. Widokówki masowo drukowano, kupowano, przesyłano i zbierano, tym samym promując poszczególne miejscowości, ich walory historyczne, turystyczne i uzdrowiskowe. Warto więc sięgnąć po publikację, prezentującą zbiory kolekcjonerskie Marka Mieczysława Kubicy i zobaczyć świat, który odszedł i pozostał już tylko wspomnieniem.

Teresa Lewkowicz-Mosiej, Leksykon roślin leczniczych, Warszawa : Świat Książki 2003

Przydatna encyklopedia roślin drzewiastych i zielnych, systematyzująca informacje na temat ich właściwości medycznych. Substancje, oleje i składniki, jakie w ciągu wieków człowiek nauczył się z nich pozyskiwać są używane w celach zapobiegawczych, regenerujących lub profilaktycznych. Wśród roślin i ziół całego świata znajdują się tu gatunki polskie oraz te, występujące w naszym regionie. Były one wykorzystywane nie tylko w lecznictwie, ale także obrzędowości ludowej. Dlatego też od wieków znane są tradycji oraz ludowym zielarzom. Niejednokrotnie zostały zbadane i opisane w zielnikach i herbarzach oraz zastosowane jako naturalne leki, działające przeciw schorzeniom i zatruciom. Spośród 500 gatunków roślin znajdują się tu także przyprawy i używki. W ich opisach zastosowano nazwy łacińskie oraz nazwy w kilku podstawowych językach europejskich. Każde hasło encyklopedii jest miniaturową monografią, opisującą pochodzenie wybranej rośliny, wygląd, występowanie oraz właściwości. Książka może stanowić dodatek naszej domowej apteki oraz podręczny poradnik, z którego warto korzystać.

 

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej