Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Kalendarz cieszyński 2018, Cieszyn : Macierz Ziemi Cieszyńskiej 2018

Kolejne wydanie „Kalendarza cieszyńskiego” upowszechniającego wiedzę na temat historii, kultury oraz tradycji regionalnej Śląska Cieszyńskiego. Wydawany od 1984 roku, niezmiennie pełni rolę periodyku popularnonaukowego, zawierającego teksty historyczne, wspomnieniowe i literackie. Tym razem jego tematyka skoncentrowała się na wydarzeniach niepodległościowych, m.in. dotyczących powstania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego oraz cieszyńskiej drogi do wolności. To także kalendarium rocznic i wydarzeń historycznych przypadających w 2018 roku. W dziale „Sylwetki” czytelnik odnajdzie biografie, m.in. działacza oświatowego Klemensa Matusiaka, mjr Józefa Grudzień-Grudzińskiego, pilota Stanisława Włoskoka-Nawarskiego, a także teksty wspomnieniowe, przybliżające postacie nauczycieli Otona Wałoszka czy Tadeusza Szweda. Ponadto kalendarz zawiera siedemdziesiąt stron atykułów, odkrywających tajemnicę lochów i podziemi Cieszyna, monogramów w cieszyńskiej architekturze oraz dziejów grobowca burmistrza Johanna Demla. Nie zabraknie też lirycznej nuty wpisanej w świat poezji i jak zawsze skróconego kalendarza na przyszły rok.

Tomasz Szulakowski, Trącanie czasem, czyli Cuda na bielskim zamku, Bielsko-Biała : Muzeum w Bielsku-Białej 2012

Wierszowana historia dla najmłodszych przedstawiająca niezwykłą przygodę Franka, który przeniesie się w czasie i rozwiąże zagadkę tajemniczego Kleptora. Po drodze odkryje osobliwości Zamku Sułkowskich, pozna kustosza Edwarda Schnacka, ożywioną rzeźbę Tośki oraz przewędruje przez Salę Błękitną, Historyczną, Oliwkową i Malinową. Książka stanowi rodzaj przewodnika po bielskim muzeum, dzięki któremu dziecko pozna postacie dawnych kronikarzy, np. Jan Długosza, Wincentego Kadłubka, dowie się, kim byli skrybowie i minstrele, oraz jak nazywają się dekoracje zdobiące wnętrza zamku. Zapozna się także z tradycją Jarmarku Świętojańskiego, który jest wydarzeniem organizowanym przez Muzeum w Bielsku-Białej. Kolorowe ilustracje i słowniczek wyjaśniający pojęcia ułatwi zapoznanie się z jego historią. Detektywistyczna przygoda z udziałem małego bohatera może stać się wstępem do zwiedzania zamku, poprowadzenia zajęć w szkole lub wspólnej zabawy. A może skłoni do poszukiwania kolejnych książek w bibliotece?

Grzegorz Furczyk, Goczałkowice Zdrój na pocztówkach, pamiątkach i zdjęciach, Goczałkowice : Artisco Ryszard Hess 2006

Śląskie uzdrowisko w Goczałkowicach Zdroju przedstawione w kolorach sepii. Książka zawierająca zbiór dawnych pocztówek pensjonatów, obiektów, zabudowań i krajobrazów oddających wygląd dawnych Goczałkowic, począwszy od 1853 roku, aż do czasów współczesnych. Ich motywem przewodnim jest uzdrowisko, wybudowane w 1864 roku, dostarczające kuracjuszom wody solankowej. To dzięki niemu stopniowo rozwinęła się infrastruktura miejsca, wybudowano mosty na Wiśle, dworzec kolejowy, hotele, gospody i sierociniec. Z upływem lat lecznicza borowina ściągała do Goczałkowic coraz więcej kuracjuszy. Pomimo tego, że działania wojenne przerwały ich napływ, to obecnie nadal można się cieszyć zmodernizowanymi obiektami budynków i parku zdrojowego. To tutaj leczy się przede wszystkim choroby płuc, stawów i kręgosłupa. O tej historii opowiadają pocztówki ułożone w ciągu chronologicznym, pomiędzy które wpleciono fotografie szklanek, kufli, pater oraz innych pamiątek z malunkami uzdrowiska. Odnajdziemy tu także dawne reklamy, choćby wytwórni cukierków, próbującej sprzedać swoje produkty kuracjuszom, korzystając na uzdrowiskowym charakterze miejsca.

 

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej