Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Śląskie opowieści z dreszczykiem / red. Irena Wyczółkowska, Opole : Nowik 2011

Dwujęzyczne, polsko-niemieckie opowiadania, opowieści, a może tylko zmyślenia zebrane i opublikowane w celu przekazania ludowej tradycji śląskich gawędziarzy. To czterdzieści krótkich tekstów, cechujących się zwięzłością, oszczędnością środków językowych, skupiających się wyłącznie na fabule i akcji. A gdzie ten dreszczyk? Nie tylko dreszczyk, ale i groza tajemniczych miejsc, zdarzeń, przypadków, o których zadecydowały utopce, zjawy, duchy, węże, białe damy, wampiry i ślad krwawej ręki widniejący na ścianie zamku w Niemodlinie. To opowieści o żywcem zamurowanym dziecku, czarnym psie wymierzającym sprawiedliwość za bratobójstwo, o duchach w szkole, duszach czyśćcowych siedzących w kościele i o pokutującym księdzu. W objęcia tych piekielnych stworzeń łatwo wpaść oszustom, złodziejom i wszystkim tym, którzy popełniają złe uczynki. Gnani zazdrością i nienawiścią, żyjąc bez serca, są karani za swoje zuchwalstwo, nierzadko w okrutny sposób. Dlatego wymowa tych opowieści tak podobna jest do czarodziejskich baśni i bajek. Nie są jednak dla małych dzieci.

Adam Hałat, Miłość aż po grób, Kraków : Arcana 2018

Niezwykła opowieść o życiu i pasji Krzysztofa Grabowskiego, Polaka, który po raz pierwszy samotnie przepłynął żaglowcem przez Atlantyk w ciągu 84 dni. Książka o charakterze biograficznym, przedstawiająca losy niezwykłego człowieka pochodzącego z Kóz. To opowieść o dzieciństwie bohatera, jego korzeniach i arystokratycznej rodzinie, której historycznym śladem bytności jest tzw. willa Grabowskich, znajdująca się przy ul. Krakowskiej. To także dzieje dramatu wojennego i ochotniczej służby w 301 Dywizjonie Bombowym oraz próba budowania życia rodzinnego na emigracji. W historię Krzysztofa Grabowskiego nierozerwalnie wpisane są zamiłowanie żeglarskie i pragnienie zmierzenia się z potęgą oceanu. Jego serce podróżnika nigdy nie zrezygnowało z marzeń i odkrywania nowych horyzontów. Niedoceniony przez ówczesne władze polskie stał się bohaterem środowiska żeglarskiego. Publikacja napisana w celu spopularyzowania postaci Krzysztofa Grabowskiego oraz przywrócenia pamięci osobom, które zapisały się na kartach historii jako cisi bohaterowie.

Andrzej Drobik, Bolko Kantor : prawy prosty, Cieszyn : Oficyna Drukarsko- Wydawnicza Akant 2015

Legenda sportowca, żołnierza, bohatera Monte Cassino, turysty i miłośnika ekologii – Adolfa Kantora, przedstawiona w kilku odsłonach i wycinkach z życia. Publikacja prezentująca mistrza boksu wagi ciężkiej, jego charakter, osobowość i niezwykłe wydarzenia, które ukształtowały ducha, czyniąc zeń bohatera. Książka nie należy do typowych biografii, to opowieść snuta w duchu wspomnienia o człowieku, który wytrwale dążył do spełnienia swych marzeń o lepszym świecie. Stał się legendą boksu i propagatorem sportu na Zaolziu. Myślano o nim jako o mistrzu, bo osiągnął perfekcję w swoim zawodzie. Nazywano działaczem, bo fundował nagrody dla młodych sportowców. Widziano w nim herosa, bo stanął w obronie kobiety i uderzył funkcjonariusza gestapo, przez co trafił do obozu koncentracyjnego. Postrzegano jako dziwaka, bo przez ponad rok nosił kamienie na szczyt Równicy, aby wybudować pomnik dla walczących pod Monte Cassino. I wreszcie ceniono jako miłośnika przyrody, bo po prostu dokarmiał zwierzęta… Człowiek o bogatym życiu, który doskonale widział dobro i zło, nie zatracając między nimi granic.

 

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej