Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Jacek Bylica, Cygańska rapsodia, Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019

Studium monograficzne o charakterze naukowym dotyczące tematyki Romów, ich mentalności i transkulturowości. Autor formułuje założenie, że społeczność romska jest pionierskim i wzorcowym typem wspólnoty, która nie przynależy do żadnego miejsca na świecie, a jednak wykazuje cechy podobne pod względem rozumienia i narracji świata, retoryki myślenia oraz kultury. Czteroczęściowa publikacja rozpatruje złożoność kultury Romów, interpretuje badania dotyczące wybranych społeczności na przykładzie Małopolski i Andrychowa. Publikacja zawiera m.in. charakterystykę społeczności andrychowskich Romów, począwszy od lat 60. XX w. aż do czasów współczesnych. Opisuje ich tożsamość, formy zarobkowania, konflikty i przystosowanie do osiadłego trybu życia, do jakiego zostali zmuszeni. Autor widzi w nich wędrowców pogranicza, którzy jednocześnie potrafią przekroczyć własne granice kulturowe. Książka została wzbogacona o dokumenty, fotografie oraz bibliografię.

Andrzej Małysa, Pułkownik Stanisław Królicki : żołnierz czterech wojen, Kęty : Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach 2018

Publikacja przybliżająca postać legionisty, pułkownika Stanisława Królickiego. Przedstawia jego losy, począwszy od dzieciństwa, przez okres szkolny aż do służby wojskowej. Autor popularyzuje w niej postać żołnierza w kontekście obrazu epoki, kolejno służącego w kawalerii I Brygady Legionów, walczącego w Galicji Wschodniej z Ukraińcami, wojnie bolszewickiej i wojnie obronnej z Niemcami w 1939 r. To pierwsza próba napisania biografii Stanisława Królickiego. Zawiera cztery części, opisujące wątki z życia bohatera, oparte m.in. na podstawie dokumentów z kęckiego Seminarium Nauczycielskiego i Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie. Książka jest wyrazem hołdu dla Stanisława Królickiego, a także wszystkich bohaterów i patriotów, którzy polegli w największych bitwach kampanii wrześniowej, walcząc o najważniejsze wartości. Stanowi kolejny element pamięci potomnych, obok pomnika, osiedla i ulicy, którym kętczanie nadali imię pułkownika.

Bartłomiej Grzegorz Sala, Księga karpackich zbójników, Olszanica : Bosz 2015

Beskidnicy lub inaczej zbójnicy to postacie karpackich legend i folkloru, wokół których ukształtował się ogólny mit opiekunów pokrzywdzonych i ubogich. Czy naprawdę wszyscy kierowali się szlachetnymi pobudkami? Jakie krążyły o nich pogłoski i historie? I który z nich posiadał magiczne lub nadludzkie zdolności? Na pewno nie każdej opowieści należy wierzyć, książka bowiem ma charakter literacki. Prezentuje poczet 37 zbójników, wśród nich czytelnik odnajdzie Ondraszka, Mateusza, Wojciecha i Jana Klimczoków, Proćpaka, Janosika i Józefa Baczyńskiego, gromadzącego skarby pod Babią Górą. Wśród plejady zbójników znajdują się zarówno postacie historyczne, znane i wyraźnie zaznaczone w folklorze, jak i fikcyjne, opracowane wyłącznie na podstawie klechd i fantazji. Publikacja stanowi kompendium literackiej wiedzy na temat zbójników zaistniałych w legendach i podaniach. Może zostać wykorzystana jako przewodnik po świecie harnasi o korzeniach polskich, ruskich, huculskich, węgierskich, romskich, a nawet żydowskich.

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej