Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Lucyna Sadzikowska, Szukanie kluczy : o literaturze poobozowej Gustawa Morcinka, Katowice : Śląsk 2017

Rodzaj monografii podejmującej temat doświadczeń obozowych Gustawa Morcinka z pobytu w Dachau. Autorka publikacji próbuje odnaleźć tytułowe klucze do interpretacji tajemnicy bytu pisarza, ale także zrozumieć doświadczenie pobytu w wojennej rzeczywistości Gustawa Morcinka i jego źródło wiary w drugiego człowieka. W książce wydzielono cztery tematy, dzięki którym można lepiej poznać i zrozumieć sytuację duchową, ale i graniczną, w jakiej znalazł się Gustaw Morcinek. Należą do nich: kontekst historyczny literatury powojennej z okresu II poł. XX wieku, doświadczenie zjawiska traumy, ocalenie poprzez sztukę oraz rola teologii antropocentrycznej. Autorka rozpatruje zarówno biografię pisarza z okresu 1891–1963, jak również jego twórczość obozową, m.in. listy oraz zbiór opowiadań Dziewczyna z Champs Elysées. Śledzi w nich nie tylko stawiane przez Morcinka egzystencjalne pytania, ale także ewolucję fabuły jego utworów narracyjnych, które mają charakter rozrachunkowy z poobozowym doświadczeniem. Autorka publikacji podejmuje rozważania na temat francuskich wpływów pisarzy i filozofów nurtu katolickiego na twórczość pisarza ze Skoczowa, a w całości prowadzi czytelnika duchową drogą Gustawa Morcinka w oswajaniu tematyki zagłady i wojennych sprzeczności, z jakimi człowiek musi się zmierzyć będąc za drutami obozu.

Zdzisław Podbielski, Polski Fiat 126p, czyli Maluch, Warszawa : ZP Wydawnictwo 2011

Książka przedstawiająca dzieje Fiata 126p, najpopularniejszego modelu w czasach PRL-u. Czytelnik znajdzie w niej informacje na temat danych konstrukcyjnych i technicznych, kolejnych prac modernizacyjnych dotyczących malucha i jego prototypów pochodnych. Zapozna się z krótką historią Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku- Białej oraz możliwościami eksportowymi jakie zostały stworzone dla przemysłu motoryzacyjnego w regionie. Na uwagę zasługuje rozdział poświęcony kolejnym modernizacjom Fiata 126p i jego przygotowywaniu do udziału w zawodach sportowych. W tym celu, w 1975 r. w bielskim zakładzie powołano nawet specjalny Dział Sportu Samochodowego odpowiedzialny za produkcję i testowanie Fiatów w wersji sportowej. W publikacji odnajdziemy także wiadomości na temat różnych serii, w jakich wyprodukowano malucha, w tym ostatniej, nazwanej w drodze konkursu „Happy End”. Książka systematyzująca wiedzę na temat bielskiego i tyskiego malucha, wzbogacona kalendarium wydarzeń oraz licznymi fotografiami.

Wawrzyniec Ficoń, Historia krzyżami i kapliczkami znaczona, Węgierska Górka : Wójt GminyWęgierska Górka. Ośrodek Promocji 2010

Kapliczki, przydrożne figury i krzyże – miejsca samotne, urokliwe, charakteryzujące się różnorodnością form i stylów. To im swoją uwagę poświęcił autor przedstawiając ponad 200 takich obiektów z rejonu gminy Węgierska Górka. Upamiętniają one wydarzenia historyczne, mają charakter wotywny i związane są z religijnością ludową. Przedstawiają wizerunki Chrystusa, Matki Bożej i świętych, którzy są pomocą i opieką w walce z siłami zła. Umieszczano je na rozdrożach, granicach i w miejscach niebezpiecznych, gdzie człowiek nie czuł się pewnie i mógł pobłądzić. Tym samym uświęcały dane miejsce, ubogacały lokalne krajobrazy, wiązały się z legendami i pamięcią o ludziach, którzy poprzez sztukę lub samą intencję wyrażali wdzięczność Opatrzności. Bogato ilustrowana książka uwzględnia nie tylko informacje z zakresu historii i sztuki ludowej, ale także te, dotyczące dawnego nazewnictwa oraz twórców i opiekunów kapliczek. Publikacja może stać się inspiracją do samodzielnych wędrówek szlakami Beskidów lub dowolnych miejscowości w celu poszukiwania zapomnianych obiektów sakralnych.

 

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej