Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Józef Ćwiertka, Elegia o bielskim włókiennictwie, Bielsko-Biała : Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej 2019

Niewielka publikacja prezentująca w pomysłowy sposób historię bielskiego przemysłu włókienniczego. Głównym bohaterem, a jednocześnie alter ego autora przedstawiającym jego poglądy i wspomnienia, jest fikcyjna postać pana Wojciecha. Jest on reprezentantem zawodu włókniarza, a zarazem przewodnikiem opowiadającym o historii bielskiego przemysłu wełnianego, lniarskiego, filcowego oraz maszynowego. To właśnie jemu grupa nieokreślonych bliżej ludzi zadaje pytania dotyczące okręgu bielsko-bialskiego oraz funkcjonowania w nim dominującego włókiennictwa. Tym samym książka staje się nietypowy dialogiem lub rodzajem wywiadu z człowiekiem, który nostalgicznie spogląda wstecz, by wydobyć z pamięci szczegółową historię swojego życia i pracy zawodowej. Zaskakująca konwencja sprawia, że staje się ona przyjemną lekturą, w której autor zrezygnował z naukowości na rzecz akcentu emocjonalnego. Ważniejsza bowiem od szczegółowości jest chęci oddania ducha i atmosfery czasów fabryk, ulic oświetlonych gazowymi lampami, linii tramwajowych i gwaru żyjących i pracujących ludzi obu miast Bielska i Białej.

Romerowa Zofia, Dziennik 1939–1948, Bielsko-Biała : Tulipus ; [Cieszyn] : Offsetdruk i media 2017

Historia i dzieje rodziny Romerów z Inwałdu, spisane przez babcię Zofię z Drohojowskich, która skrzętnie prowadziła prywatny dziennik podczas wojny. To opis zdarzeń, zarówno tych okrutnych, trudnych i pełnych niepokoju, jak i tych radosnych i rodzinnych, które wnoszą nadzieję, pomagając przetrwać zawieruchę wojny. Zapiski prowadzone są z ostrożnością i powściągliwością, z myślą, by nie wpadły w niepowołanie ręce. I chociaż nie ma w nich romantyzmu i ozdobników, można wyczuć nostalgię za odchodzącym światem arystokracji, strach o dzień następny oraz rozczarowanie, które przyniosła wyczekiwania wolność. Zapis drobnych radości i zmartwień kobiety, która jest przerażona brakiem stabilności i środków do życia, martwi się o swoją rodzinę oraz jest coraz bardziej zmęczona kolejnymi zmaganiami z losem. Opublikowane po 78 latach zapiski stały się cenną lekcją życia i mądrości, nie tylko dla najbliżej rodziny, ale także dla wszystkich mieszkańców Inwałdu, którzy dzięki temu mogli poznać historię właścicieli dworu.

Piotr Płatek, Świat bajki : 70 lat Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała : Studio Filmów Rysunkowych 2017

Dwujęzyczna, bogato ilustrowana książka prezentująca działalność bielskiej wytwórni bajek, która istnieje już ponad 70 lat. Wyprodukowano w niej ponad tysiąc filmów opowiadających o przygodach Bolka i Lolka, Reksia, Baltazara Gąbki, Pampaliniego, Marcelego Szpaka i wielu innych bohaterów. To oni zachwycali, wzruszali i pomagali zasypiać dzieciom, zabierając je w niezwykłe podróże do Afryki i na Dziki Zachód, ale także w rzeczywistość wiejskiego podwórka lub świat owadów. Filmy animowane to praca wielu rysowników, scenarzystów i reżyserów, których nazwiska na zawsze zapisały się w historii bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. To dzięki swojej wyobraźni stworzyli opowieści pełne kolorów, tajemnic i cudów, a tym samym znaleźli klucz do wyjaśnienia najmłodszym, czym jest przyjaźń, odwaga i szlachetność. Książka, w której zarówno dzieci, jak i dorośli odnajdą najpiękniejsze sceny ze swoich ulubionych kreskówek oraz przypomną sobie perypetie bohaterów, znanych w ponad 80 krajach świata.

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej