Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

700 lat Hażlach i Kończyc Wielkich, Kończyce Wielkie : Gmina Hażlach 2005

Niewielka publikacja przybliżająca historię i życie współczesne mieszkańców wsi Hażlach i Kończyc Wielkich. Stanowi wydanie jubileuszowe a zarazem podkreśla najważniejsze aspekty funkcjonowania społeczności, będącej głęboko związaną ze swoją rodzinną ziemią. Omawia czasy osadnictwa terenów dawnego księstwa cieszyńskiego, chronologiczny przegląd pierwszych właścicieli i zarządców dóbr oraz najważniejsze wydarzenia, kształtujące życie lokalnej społeczności. Ponadto w książce przedstawiono historię kościołów parafialnych i szkół, znajdujących się na tym terenie oraz krótką charakterystykę podstawowych organizacji działających w miejscowościach. Wśród nich można wymienić Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich, Koło Pszczelarzy i Klub Górnika. Publikacja została wzbogacona o fotografie oraz motyw liryczny, podkreślające znaczenie obu wsi, będących dla mieszkańców małą ojczyzną oraz ukochaną ziemią przodków.

Adam Tracz, Błechta Krzysztof, „Ostatni król Polski” Karol Stefan Habsburg : historia polskich Habsburgów, Żywiec : Bonimed 2012

Książka o prowokacyjnym tytule prezentująca życie Karola Stefana Habsburga, który w 1915 roku miał szansę zostania królem Polski. Dlaczego do tego nie doszło? Znane z innych źródeł fakty przeplatają się z nowymi i dotychczas niepublikowanymi informacjami. Czytelnik odnajdzie tu losy żywieckiej rodziny Habsburgów oraz historię arcyksięcia Wilhelma – syna Karola Stefana, zwanego „Czerwonym Księciem”. Książka o charakterze popularnonaukowym, wplatająca liczne ciekawostki i anegdoty z życia Habsburgów, jak również informacje pochodzące od członków rodziny czy służących. Znajdziemy w niej nie tylko omówienie stosunku Habsburgów względem Polaków czy społeczności Żydów z Zabłocia, ale także barwnych postaci z najbliższego otoczenia Karola Stefana. Zobaczymy go w roli polityka, zarządcy, ojca czy konesera sztuki. Publikacja zawiera prawie 150 fotografii i dokumentów, dotąd nie znanych. Po przeczytaniu jej na pewno lepiej poznamy Karola Stefana Habsburga, który niemalże został królem Polski.

Zbigniew Matyjaszczyk, Wiersze z drzewa miłości, [b.m.] : Komfort 2000

Zbiór wierszy żywieckiego poety, który prowadzi czytelnika w natchnienie i oczarowanie słowem. „Drzewo miłości” jest jak „drzewo poznania” świata zmysłów, przeczuć, marzeń, przeżyć i wspomnień. Utwory zostały ujęte w czterech aspektach, które wspólnie budują głębię każdego człowieka, a może i duchowy portret poety? W pierwszej części znajdziemy poetyckie historie, które mogłyby zdarzyć się każdemu, przeniknięte wiarą, niewiarą, smutkiem, radością, zazdrością, zawstydzeniem. Następnie, liryczny świat przedmiotów i roślin, które można odkrywać, dotykać i słyszeć. Dalej są już tylko uczucia, listy miłosne, listy pełne szeptów, zwierzeń, oczarowań, wypowiedzianych marzeń, ukrytych pod parasolem poetyckiego słowa. I na końcu zbiór wierszy zmysłowych, gdzie utrwalono chwile uwodzenia, upojenia, niekończących się rozmów oczu i dłoni. Wiersze wypowiadane szeptem w końcu rozkwitają tym, co dobre i prawdziwe. Kolorowe i malowane słowem jak kredkami budzą śpiącego człowieka z letargu, który nie może już pozostawać obojętny na urok doznań zaklętych w ciszy…

 

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej