Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Krzysztof Grabowski, Ustroń i Wisła : miniprzewodnik turystyczny, Kraków : Compass 2018

Popularne atrakcje Ustronia i Wisły ujęte w formie krótkiego przewodnika turystycznego dla wszystkich lubiących piesze wędrówki. Większość opisanych tras nie przekracza 10 km długości i można je przejść w ciągu 2–3 godzin. Znajdziemy tu szlaki spacerowe wraz z mapami, biegnące od Ustronia w kierunku Nierodzimia, obejmujące Małą i Wielką Czantorię oraz prowadzące do południowych przysiółków w okolicach Istebnej. To także proponowane trasy z Wisły na Stożek Wielki, gdzie można podziwiać zarówno piękno przyrody, jak i zobaczyć jedno z najstarszych beskidzkich schronisk, lub też spacer w kierunku Krzakoskiej Skały, stanowiącej przykład urwiska. W planowanych wycieczkach opisano warianty trudniejsze dla wytrwalszych wędrowców i łatwiejsze – dla rodziców z dziećmi, uwzględniające np. korzystanie z kolejek linowych. Uzupełnienie przewodnika stanowi krótka charakterystyka zabytków, atrakcji turystycznych, takich jak: kościoły, muzea, skanseny, galerie czy osobliwości przyrodnicze. Można znaleźć w nim także informacje o ważnych postaciach, związanych z Ustroniem i Wisłą, np. Bogumile Hoffie. Pomocna książeczka dla wszystkich planujących letni wypoczynek w naszym regionie.

Witold Vargas, Paweł Zych, Duchy polskich miast i zamków, Olszanica : Bosz 2013

Książka systematyzująca i klasyfikująca różne rodzaje duchów z uwzględnieniem miejsca ich występowania. Znajdziemy w niej nie tylko białe damy, duchy złoczyńców i grzeszników, ale także duchy osób dobrych i uczciwych, które niosą żywym przestrogi lub rady. Co ciekawe, niektóre z nich potrafią przybrać kształty zwierzęce, np. zająca, woła, kota, lub formę zaklętego przedmiotu. Nie brak też strasznych obrazów w postaci karoc, ciągniętych przez diabelskie konie donikąd czy tajemniczych śladów obecności pozaziemskich istot. Każdy z tych niezwykłych bohaterów książki został krótko scharakteryzowany w kontekście legend, tradycji, literatury i wątków religijnych. Wśród zjaw z najbliższych miejscowości można wymienić „ducha kuratora” z Pszczyny, zaniedbującego opiekę nad własnym dzieckiem lub „śląskie zombi” z Tychów, które wyszły z magicznej księgi. Lektura stanowi uzupełnienie poprzednich publikacji autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha. W książce zamieszczono bibliografię, zebraną przy pomocy czytelników, którzy nadsyłali autorom wycinki prasowe oraz ich skany, tym samym pomagając w gromadzeniu materiałów.

Łukasz Wróblewski, Marketing strategiczny : w sektorze kultury Euroregionu Śląsk Cieszyński, Warszawa : CeDeWu 2016

Euroregion Śląsk Cieszyński to rejon stanowiący atrakcyjne miejsce nie tylko dla sektora przemysłowego, inwestorów, nowych mediów, ale przede wszystkim menadżerów kultury. Może służyć budowaniu dobrej strategii marketingowej, być miejscem wielu możliwości, wyborów, ale i trudności z tym związanych. Publikacja podejmuje problematykę marketingu kultury oraz jego wpływu na rozwój gospodarczy i społeczny regionu. Przedstawia krótką charakterystykę ponad siedemdziesięciu różnych podmiotów kultury, w tym instytucji, organizacji, wydarzeń, portali internetowych w świetle badań, jakie prowadzono wśród prawdopodobnych odbiorców ofert. Omówiono cele, misje, rynek i wybór narzędzi, jakie zastosowano w celu zdobycia rynku kultury euroregionu. Ponadto przedstawiono strategie instrumentalne, tzw. nowych mediów i możliwości strategii konkurencji. Książka przeznaczona dla studentów lub czytelników zainteresowanych zagadnieniami działań marketingowych na obszarze Śląska Cieszyńskiego i jego rozwoju pod kątem kreowania wizerunku w zakresie kultury.

 

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej