Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

W cieniu Beskidów : jej ślad w historii – kobiety w województwie śląskim na przestrzeni wieków / pod red. Agaty Muszyńskiej, Anny Skiendziel, Aleksandry Skrzypietz, Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego 2015

Praktyczny przewodnik przedstawiający kobiety, które przeszły do historii Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny. Były władczyniami, działaczkami, artystkami, a przede wszystkim wyróżniającymi się osobowościami, dążącymi do jasno wytyczonych celów i marzeń. Publikacja zawiera artykuły poświęcone wybitnym postaciom kobiecym: księżnej Elżbiecie Lukrecji, królowej Konstancji, Zofii Kirkor-Kiedroniowej, Luizie Sułkowskiej i żywieckim Habsburżankom, grupie pisarek i artystek, altruistek społecznych: Zofii Kossak, Marii Wardas czy Gabrieli von Thun und Hohenstein zwanej „dobrą panią z Kończyc Wielkich”. Uzupełnienie publikacji stanowią krótkie biogramy, w których wyróżniono kobiety pracujące, walczące, niespełnione, cierpiące, działające, rządzące, kolaborujące i legendarne. Książka nawiązuje do głównej idei szlaku kobiet województwa śląskiego oraz stwarza możliwość wytyczenia własnego szlaku lub trasy turystycznej, gdzie czytelnik będzie miał możliwość poznania historii śląska.

Wincenty Pol, Legendy o Świętym Janie Kantym opowiedziane w Radnéj Sali Miasta Krakowa d. 14 Marca 1868 r. na dochód kościoła akademickiego Św. Anny, Kęty : Towarzystwo Miłośników Kęt 2018

Jan Kanty to jeden z najbardziej wykształconych świętych polskiego Kościoła, bo doktor nauk wyzwolonych, a jednocześnie postać, wokół której narosło wiele legend i opowieści. Wyróżniał się pracowitością, pobożnością, poczuciem humoru, dlatego jest osobą tak szczególną dla mieszkańców Kęt i społeczności Krakowa. Wierszowane legendy spisane przez Wincentego Pola stanowią reprint z 1868 r. Opowiadają o cudach, jakie dokonały się za wstawiennictwem Jana Kantego oraz jego posłudze dla ubogich oraz studentów Krakowa. Znajdziemy tu m.in. opowieść o służącej, niosącej na sprzedaż dzban mleka, który nieopatrznie wyśliznął się jej z rąk i roztrzaskał. To właśnie płaczącą nad nieszczęściem dziewczynę wspomaga święty, zbierając skorupy naczynia i formując nowy dzban. Następnie każe on zaczerpnąć w niego wodę, która staje się mlekiem. Święty potrafi też przeprosić złodziei i klęknąć przed nimi na kolanach, oddać ubogim posiłek i odzież, a nawet wskrzesić zmarłe dziecko. Jego pobożne i pełne niezwykłych wydarzeń życie na pewno warte jest przypomnienia nie tylko w kontekście legend, ale także innych publikacji naukowych.

Tadeusz Kopoczek, Jak to u nas drzewiej bywało, Cieszyn : Macierz Ziemi Cieszyńskiej 2010

Książka zapraszająca czytelnika w podróż do świata naszych babć i dziadków, który charakteryzował się prostotą życia oraz tradycyjnymi wartościami. Pokazuje ich prace i zajęcia oraz ginące zawody rzemieślnicze, widziane oczami dziecka. Druciarze, garncarze, kołodzieje i zwykli zamiatacze ulic, którzy z dokładnością, cierpliwością i oddaniem angażowali się w swoje zajęcia odeszli do przeszłości. Książka, w której Tadeusz Kopoczek, redaktor „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” próbuje ocalić okruchy historii, barwnie opisując i opowiadając o dziedzictwie kulturowym naszego regionu. Wymienia nazwiska osób zajmujących się danym rzemiosłem, opisuje wyroby, podaje dawne nazewnictwo, opowiada o tym, jak pieczono chleb, robiono marmoladę i prano bieliznę. Czym pisano w szkole i czym leczono przeziębienie. Przytacza rady, w jaki sposób karcono dzieci, aby słuchały rodziców. A może i współcześnie, informacja o tym, jak na przykład porządnie wyczyścić buty okaże się przydatna?

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej