Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Flaszowie : artyści z Hecznarowic / pod red. Beaty Nycz, Bielsko-Biała : Buffi 2018

Książka ilustrująca dokonania artystyczne rodziny Flaszów z Hecznarowic. Przedstawia fotografie kapliczek, figury świętych oraz wyposażenie wnętrza kościoła parafialnego św. Urbana. Opisane dzieła sztuki zostały wykonane przez poszczególnych członków rodziny. Niektóre z nich znalazły się w prywatnych zbiorach mieszkańców lub kolekcjonerów, m.in. rzeźbione krzyże, obrazy z wizerunkami Jezusa i Matki Bożej, rzeźby figuralne oraz przedmioty codziennego użytku, np. zegary, wieszaki, ramy obrazów. Co ciekawe, wszyscy artyści rodziny Flaszów nosili imię Antoni, bo: Antoni Flasz, Antoni Flasz Spod Góry, Antoni Flasz Starszy i Antoni Flasz Młodszy. Posiadali talent malarski i rzeźbiarski, dzięki czemu materiały takie jak drewno i kamień zaklinali w nową rzeczywistość, wpisując w nią ludową wizję świata, z przewagą motywów religijnych. Do dziś w Hecznarowicach i beskidzkich okolicach można zobaczyć przydrożne krzyże, kapliczki i figury wykonane rękoma hecznarowickich artystów. W książce zamieszczono biogramy artystów z rodziny Flaszów oraz informacje na temat historii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który znajduje się w ołtarzu głównym kościoła w Hecznarowicach.

Andrzej Małysa, Legenda o powstaniu Kęt, Kęty : Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego 2011

Każda niemal miejscowość i miasto w Polsce ma swoje dzieje i legendę powstania. To z ich pomocą etymolodzy rozwiązują zagadki językoznawcze, historycy przybliżają fakty, a gawędziarze snują opowieści, pełne niezwykłych wydarzeń. Czytając i słuchając ich uważnie, pasjonaci ciekawostek regionalnych wiedzą, że nazwa Szczyrk pochodzi od szczyrkania owczych dzwonków, a Skrzyczne od skrzeczenia żab. Skąd się jednak wzięła nazwa Kęty i jaka jest ich historia? Na to pytanie odpowie niewielka, ilustrowana książka dla dzieci Andrzeja Małysa. Autor przybliżył w niej dzieje dwóch zwaśnionych braci, którzy po wielu latach niezgody, ostatecznie postanawiają założyć nowe miasto. Ustanowią także jego herb, a na nim widniejące trzy jaja orlicy. Symbolizują one wielkich ludzi, którzy mają narodzić się w Kętach: świętego Jana Kantego, świątobliwą Ludwikę (kęcką zakonnicę) i… no właśnie, trzecie jajo pozostaje w sferze domysłów i nadziei, bo Kęty nadal czekają na kolejnego, wielkiego człowieka.

Jadwiga Roik, Mariusz Markowski, Saga rodu Saint-Genois d’Anneaucourt – panów na Jaworzu, Jaworze : Gmina Jaworze 2011

Zarys monograficzny historii rodziny Saint-Genois d’Anneaucourt, która od 1793 r. była właścicielami Jaworza, dbając o nie, inwestując i zakładając nowe przysiółki. W publikacji zawarto informacje dotyczące pochodzenia i dziejów rodziny, z uwzględnieniem kolejnych dziedziców, ich wkład i zaangażowanie na rzecz utrzymania tych terenów, jak i spuściznę kulturalną. Czytelnik znajdzie tu także krótkie biografie poszczególnych członków rodziny oraz ich drzewo genealogiczne. Ponadto książka opisuje działania, jakie podjęto na rzecz odrestaurowania miejsc pochówków i nagrobków poszczególnych członków rodu oraz szczegółową charakterystykę najcenniejszych dokumentów rodziny Saint-Genois d’Anneaucourt, które zostały odkryte w 2005 r. i zdigitalizowane. Stanowią one bezcenną i unikatową pamiątkę wpisującą się w historię i tradycję Jaworza. Do dnia dzisiejszego przedstawiciele władz gminy starają się utrzymywać kontakt z potomkami francuskiego rodu.

 

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej